Hrad Gýmeš

Tríbeč

Hrad Gýmeš, presnejšie jeho zrúcanina, sa nachádza na kopci Dúň (514 m n.m.) v Tríbečskom pohorí. Túru na Gýmeš si naplánujte z obce Kostoľany pod Tríbečom, alebo z lokality Jelenec. Vedie sem aj množstvo cyklotrás.

Hrad Gýmeš
Hrad Gýmeš

Stručne z histórie

Hrad vznikol v 13. storočí a bol jedným z posledných, kde prebiehali stavebné práce ešte v 18. storočí. Gýmeš bol definitívne opustený až v 19. storočí. Pôvodní vlastníci boli Matúš Čák Trenčiansky a neskôr rodina Forgáčovcov, ktorí hrad prebudovali na rodinnú kryptu s kaplnkou.

O pôvode názvu existuje niekoľko teórií. Slovo „gím“ znamenalo v starej uhorštine jeleň. Druhá verzia hovorí tiež o ľudovom pomenovaní kopca „Dym“ a z tohto názvu dostala pomenovanie aj obec Dýmeš, neskôr Gýmeš.

V súčasnosti prebieha na hrade Gýmeš obnova a konzervácia vďaka dobrovoľníkom a Občianskemu združeniu Castrum Ghymes.

Otváracie hodiny

Zrúcanina je dostupná po celý rok a vstup do Hradu Gýmeš je bezplatný. Termíny kultúrnych podujatí a aktuality nájdete na stránke prevádzkovateľa.

Hrad Gýmeš
Hrad Gýmeš

Túra na Hrad Gýmeš

Najlepšie je hrad prístupný z obce Kostoľany pod Tríbečom po žltej a neskôr po zelenej značke. Výstup po ceste trvá približne 1 hod. Po tejto trase sem prídete aj na bicykli.

Turistický chodník sem vedie aj z obce Jelenec – Remitáž. Začína sa pri vodnej nádrži Jelenec a výstup z tohto smeru trvá približne 1 hodinu.

Túra z obce Ladice prechádza po zelenej značke cez Sedlo pod Gýmešom. Výstup touto trasou trvá asi 1:30 hod.

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Jelenec – Remitáž na záchytnom parkovisku Remitáž – táborisko. V Kostoľanoch pod Tríbečom parkovisko, priamo v obci pri ceste. Najbližšia autobusová zastávka Kostoľany pod Tribečom, pomník.

Kam v okolí?

Pokračujte po turistickom chodníku cez Sedlo pod Gýmešom na Studený hrad, odtiaľto sa vám naskytne nádherný výhľad na Hrad Gýmeš. Nad obcou Oponice sa vypína zrúcanina Oponického hradu. V okolí Nitry môžete tiež navštíviť Vrch Zobor, Ferraty na Zobore, Hrad Hrušov alebo Dražovský kostolík.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kostoľany pod Tríbečom – Hrad Gýmeš.


Dĺžka:
2,5 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
250 m
Lokalita Tríbeč
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kostoľany pod Tríbečom, Jelenec - Remitáž
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Kostoľany pod Tríbečom - Hrad Gýmeš