Rozhľadňa Svederník

Javorníky

Rozhľadňa nad obcou Svederník na Svederníckom vrchu (551 m n.m.) bola vybudovaná z dreva v tvare kríža. Vyhliadka má výšku 10 metrov a na najvyššie podlažie prejdete cez 27 schodov, odmenou bude úžasný výhľad na okolie. Vedie sem nenáročná trasa s možnosťou posedenia. Vyhliadky v okolí Žiliny pribúdajú, každá sa môže pýšiť netradičným a originálnym vzhľadom, spoznajte aj túto.

V blízkosti rozhľadne sú umiestnené drevené lavičky a verejné ohnisko na opekanie. Vyhliadka Svederník bola slávnostne otvorená v roku 2016. Z hornej plošiny budeme pozorovať pohorie Javorníky, Súľovské vrchy, rieku Váh, vodnú nádrž Hričov, Malú a Veľkú Fatru.

Rozhľadňa Svederník
Rozhľadňa Svederník – foto: Vlado Vričan

Ako sa sem dostať? Trasa na Rozhľadňu Svederník

Ku rozhľadni vás nevedie náučný chodník zo Svederníka, ktorý prechádza okolo Kostola sv. Štefana. S orientáciou po trase nemajte obavy, navigujú smerové šípky.

V blízkosti autobusovej zastávky Svederník, Jednota sa nachádza rodný dom slovenských výtvarníkov, bratov Vincenta a Ferdinanda Hložníka, okolo ktorého pôjdeme. V dohľade máme centrum obce s dominantou kaplnky sv. Štefana. Prejdeme okolo zrekonštruovanej drevenice, kde tvoril básnik Adam Vanoch. Pokračujeme ďalej po Hrnčiarskej ulici. Na jej konci chodník odbočuje doľava do lesa. Celá trasa až na vyhliadku je prehľadne značená a začína tu.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pri Jednote vo Svederníku, alebo parkovacie miesto pri kostole. Turistom, ktorí sem prídu autobusom zo Žiliny, navrhujeme vystúpiť na zastávke Svederník, Jednota.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu v Divinke, Rozhľadňu Zarúbaná Kýčera, alebo Vyhliadkovu vežu na Dubni. Pozrite si tiež najkrajšie rozhľadne v okolí Žiliny.

foto: Vlado Vričan, Turisticky

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Svederník – Rozhľadňa na Svederníckom vrchu a späť.


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
221 m
Klesanie:
221 m
Lokalita Javorníky
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Svederník
Trasa Svederník - Rozhľadňa Svederník a spät
Občerstvenie Reštaurácia Maryscha