Pustý hrad

Zvolen

Pustý hrad s rozlohou viac ako 4 hektáre patrí medzi najväčšie hrady v strednej Európe. Stojí vo výške 571 m n. m. nad mestom Zvolen a ponúka nádherné panoramatické výhľady na okolie. Ideálna prístupová trasa vedie po značke a náučnom chodníku od zimného štadióna vo Zvolene, z ulice Pod Dráhami.

Celý hradný komplex sa skladá z Dolného a Horného hradu a postupne sa staval v 12. až 14. storočí.

Pustý hrad

Zopár zaujímavosti o Pustom hrade

Dodnes sa zachovala hlavná vstupná brána Horného hradu a zrúcaniny obytnej veže Dolného hradu. Na Hornom hrade nevynechajte obrovskú až 10 metrov hlbokú filtračnú nádrž, ktorá bola v minulosti naplnená štrkom a pravdepodobne slúžila na čistenie vody.

V okolí Pustého hradu sa našiel aj poklad, 71 strieborných plieškov, ktoré boli polotovarom na výrobu mincí.

Pustý hrad a jeho okolie ponúka výhľady na mesto Zvolen, dovidieť odtiaľto aj na hrebeň Nízkych Tatier. V najvyššie položenej časti horného hradu sa nachádza niekoľko lavičiek, kryté posedenie a ohnisko.

Pustý hrad

Otváracie hodiny

Pustý hrad je sprístupnený celoročne, vstup je bezplatný. Prosím dodržujte bezpečnostné pokyny, neprechádzajte za oplotenie a vyhradené chodníky.

Výstup na Pustý hrad zo Zvolena

Pešo na Pustý hrad prídeme po chodníku pre rodiny, od zimného štadióna vo Zvolene do 1 hod. Po ceste nevynechajte nenápadnú odbočku k vyhliadke na sútok Hrona a Slatiny.

Na hrad vedie od zimného štadióna aj zelený náučný chodník, ktorý popisuje každú lokalitu v slovenskom a anglickom jazyku. Výstup cez dolný a horný hrad zaberie necelú hodinu.

Zo železničnej a autobusovej stanice vo Zvolene ideme po modrej značke. Dĺžka výstupu je približne 1 hodina 30 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza pri zimnom štadióne, alebo neďaleko turistického rozcestníka na ulici Pod Dráhami.

Kam v okolí?

Priamo vo Zvolene navštívte Zvolenský zámok, nad obcou Budča Čertovu skalu, Hrad Šášov nad obcou Šášovské Podhradie, Vígľašský zámok, alebo nádherné miesta v Banskej Štiavnici.

Údaje o dĺžke a čase sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zvolen – zimný štadión – Pustý hrad.


Dĺžka:
2 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
305 m
Klesanie:
25 m
Lokalita Zvolen
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Zvolen, zimný štadión
Turistická značka modrá
Trasa Zvolen, Pod Haputkou - Pustý hrad