Skanzen Vlkolínec

Liptov

Skanzen Vlkolínec je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Osada nad Ružomberkom je najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku. V článku nájdete ubytovanie priamo v skanzene a otváracie hodiny múzea vo Vlkolínci. Parkovanie sa nachádza hneď pred vstupom do osady.

Navštívte dodnes obývaný skanzen v srdci liptovskej prírody. V súčasnosti má Vlkolínec len približne 20 obyvateľov, väčšinou chatárov. Napríklad v roku 1825 tu žilo podľa sčítania obyvateľstva až 334 ľudí.

Skanzen Vlkolínec ukrýva vzácnu architektúru

Prvá písomná zmienka o obci pochádza už z roku 1461, kedy bola osada súčasťou mesta Ružomberok. Vzácnymi stavbami obce Vlkolínec sú dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770, zrubová studňa z roku 1860 s hĺbkou 13 m a barokovo – klasicistický kamenný rím.kat. kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875.

V tesnej blízkosti kostola je obecný cintorín so zachovalými kamennými a kovovými náhrobnými krížmi.

Vlkolínec
Skanzen Vlkolínec – foto: Shutterstock

Roľnícky dom a Reštaurácia priamo v osade

V obci je aj muzeálny objekt – Roľnícky dom v správe Liptovského múzea v Ružomberku s expozíciou pôvodného bývania, používania predmetov v domácnosti, v poľnohospodárstve. Nachádza sa tu tiež občerstvenie, krčma, nová reštaurácia a hlavne zachovalé pôvodné zrubové domy.

Otváracie hodiny Roľníckeho domu vo Vlkolínci

Roľnícky dom a Informačná kancelária sú otvorené zvyčajne od 10:00 – 16:00. Mimo víkendov, sviatkov a prázdnin môžu byť otváracie hodiny zmenené, skontrolujte na webe obce.

Vlkolínec
Skanzen Vlkolínec – foto: Shutterstock

Ako sa sem dostať?

Do Vlkolínca prídete pešo z lokality Biely Potok, alebo priamo z mesta Ružomberok. Turistické trasy sem vedú z Hrabova cez Malinô Brdo.

Z lokality Biely Potok pôjdete po trase Biely Potok – Skanzen Vlkolínec (čas výstupu do 1 hod, prevýšenie 259 m) – žltá značka

Z Ružomberka po trase Ružomberok, námestie – Krkavá skala – Vlkolínec (prevýšenie 291m) – cyklotrasa a turistický chodník

Hľadáte ubytovanie priamo v osade Vlkolínec?

Sme si istí, že vás očarí táto nádherná pôvodná drevenica, ktorá sa nachádza priamo vo Vlkolínci. Kontakt a rezervácia ubytovania priamo TU.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko priamo pod vstupom do osady Vlkolínec. Premáva sem MHD, linka č. 4 z Ružomberka, alebo autobus SAD. Najbližšia autobusová zastávka Biely potok, pri moste.

Kam v okolí?

Odporúčame turistiku z Vlkolínca na vyhliadku Sidorovo. V okolí prechádza trasa Cyklokorytničky, alebo spoznajte históriu na Hrade Likava. Z Vlkolínca prídete po žltej značke na Malinô Brdo, približne do 1 hod.

Údaje o čase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Biely Potok – Vlkolínec a späť.

foto: Young Shanahan, Govisity, Turisticky, Shutterstock


Dĺžka:
2 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
259 m
Klesanie:
259 m
Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Ružomberok, obec Biely Potok
Turistická značka žltá
Trasa Biely Potok - Vlkolínec a späť
Občerstvenie Občerstvenie Vlkolínec Motel Vlčí Dvor