Koľko rôznych druhov káv ste už v živote ochutnali? Presnú odpoveď asi nepoznáte, ale máme pre vás niečo, čo ste pravdepodobne ešte nepili. Slovenská pražiareň kávy Coffeein na Slovensko doviezla kávu, ktorá nevyrástla na klasickej plantáži, ale v pralese.
Všeobecne uplatňovaný postup produkcie kávy je do istej miery smutný. V mnohých krajinách najskôr prišlo k vykaličovaniu obrovských úsekov dažďových pralesov, ktoré boli nahradené nekonečnými plantážami. Krásna rozmanitosť tamojšej prírody ustúpila do úzadia a ostali len jednodruhové farmy. Tie síce dokážu rodiť a produkovať veľa kávy, no krajina prišla o svoj pôvodný charakter a živočíchy o domov.
Honduras a vysoká škola kávy
Nie každý to však robí takto. Vo svete existujú aj farmy, na ktorých kávovníky rastú vo svojom pôvodnom prostredí, teda v pralese. Jedno také miesto vystopoval aj majiteľ Coffeeinu Peter Szabó a už ho bol aj osobne navštíviť. Podarilo sa mu dohodnúť obchod, z ktorého budú profitovať – a už aj profitujú – všetci slovenskí kávomilci.
„Zoznámil som sa s farmárom Josém, ktorý vedie fincu Jerusalén a naše rozhovory pre mňa boli ako vysoká škola kávy,“ uviedol Peter Szabó v rozhovore pre náš web. „Načerpal som obrovské množstvo informácií, ktoré budú formovať moje ďalšie kávové pôsobenie. Veľmi by som chcel, aby som vďaka priamemu obchodu – direct trade – na Slovensko prinášal len to najlepšie zo sveta kávy.“
Koľko zarobia kávoví farmári?
Direct trade je forma obchodu, v rámci ktorej je pestovateľ priamo spojený s pražiarom. Medzi týmito dvoma stranami nie sú veľké korporácie a žiadne zbytočné články dodávateľského reťazca, ktoré by si chceli uchmatnúť svoje provízie. Farmár tak lepšie zarobí a má sa lepšie. Za svoju prácu je férovo odmenený.
Títo ľudia aj tak nie sú milionári, ale na miestne pomery si žijú dobre. „Zarobia tak 500 až 800 dolárov na mesiac,“ prezradil nám Peter. „Tí, ktorí robia v káve, nie sú úplne chudobní, ale nemôžu ani vyskakovať. Majú čo jesť, kde bývať a podobne. Ani sám José si nežije na vysokej nohe, má staršie auto, malý a starší dom. Vidieť však, ako ho náš príspevok motivuje a ako chce ďalej pracovať na zveľaďovaní kvality svojej kávy.“
Pijú farmári kvalitnú kávu?
Kávovníky rastú v pralese medzi množstvom ostatnej zelene a majú tak vytvorené vynikajúce podmienky. Sú to krásne stromy, ktoré dobre rodia, ale to nie je všetko. Kávu treba po zbere aj optimálne spracovať, pričom práve v tomto smere robia farmári v súčasnosti veľké pokroky.
Existuje však aj zaujímavý paradox. Trpezlivo pracujú na kvalite kávy, no sami si ju až tak nevychutnávajú. „Čerstvo praženú zrnkovú kávu si namelú a potom pripravujú cez prekvapkávač a pijú ju aj s cukrom. Pre nich je to len zdroj energie a nedokážu ju vnímať tak, ako ju vnímame my v Európe. To je jednoducho celkom iný svet.“
„Mňa osobne veľmi fascinuje aj to, že im budem môcť poukazovať, čo všetko sa s kávou vlastne dá robiť a ako by sa mohli ešte viac posunúť. José možno v lete príde na Slovensko, tak mu to všetko poukazujem. Keď ochutná svoju kávu ako ozaj kvalitne pripravenú, bude sa široko usmievať.“
Geisha, najlepšia odroda kávy na svete
Klenot z honduraského pralesa je už na Slovensku a prostredníctvom stránky coffeein.sk si ho môžete objednať aj vy. Ide o odrodu geisha, ktorá je považovaná za najkvalitnejšiu odrodu kávy na svete.
„Je to úplne unikátna geisha, pretože táto káva je ako lesný plod,“ skonštatoval Peter Szabó. „Dokonca aj zrnká sú úplne neuveriteľné. Dostal som reklamáciu, že sú škaredé a fľakaté, ale nie, nie sú. Práve v tom je naopak dokonalosť tejto takmer 90-bodovej výberovej kávy.“
Unikát rastúci bez ľudského zásahu
„Ide o divoko rastúce kávovníky geishe, ktoré sú vysadené v staručkom pralese. Voľne rastúce kávovníky sa voľne rozmnožujú, vďaka čomu vznikajú nové hybridy a variácie. Toto nie je komoditná káva, ktorej zrná sa podobajú ako vajce vajcu. Toto je káva rastúca bez ľudského zásahu. Krásny unikát,“ dodal Peter Szabó.
Aróma tejto kávy je veľmi sladká a karamelová. Káva má stredne silné telo a v jej chuti cítiť mokré spracovanie. Súčasne v nej nájdete aj tóny orieškov, sušeného ovocia a sladkosť kvetov. Unikátna je aj dochuť kávy, ktorá sa nesie v sladkom karamelovom duchu s jemnou horkosťou kakaa.
Kávu Honduras Jerusalén Geisha si môžete objednať buď v svetlom alebo tmavom pražení na Petrovom https://www.coffeein.sk/.
Zaujal Vás tento článok a káva z Hondurasu? Tak si prečítajte Petrov cestovateľský report, kde nájdete viac fotiek a informácií.