Spišská Kapitula

Spiš

Spišská Kapitula na Spiši označovaná ako Slovenský Vatikán, alebo Spišský Jeruzalem je časťou obce Spišské Podhradie. Bola centrom cirkevného školstva na Slovensku. Existoval tu dokonca prvý slovenský ústav na vzdelávanie učiteľov, bolo to v rokoch 1819 – 1950. Kedysi v Spišskej Kapitule pôsobili prevažne kňazi a kanoníci. Nedávno v okolí pribudla obnovená Biskupská záhrada, ktorú musíte vidieť.

Spišský hrad

Spišská Kapitula je tiež mestskou pamiatkovou rezerváciou. Najvýznamnejšou stavbou je Katedrála sv. Martina pochádzajúca z 13. storočia. Počas návštevy budeme obdivovať mimoriadne cenný interiér: gotické oltáre, sochy, kalichy, zvony a iné starožitnosti. Určite si nenechajte ujsť katolícke pamiatky, spomedzi nich sú najvýznamnejšie Biskupský palác zo 17. storočia a Hodinová veža. Bohoslužby sa v románskej Katedrále sv. Martina konajú pravidelne v nedeľu o 7:00 a 9:00 hodine.

Lokalita je zapísaná aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedinečnou pamiatkou v okolí Spišskej Kapituly je najmä Spišský hrad, ktorý je obrovským zachovalým komplexom. Patrí medzi najkrajšie a najväčšie hrady na Slovensku.

V Spišskej Kapitule je stále dobre zachovaný múr s Dolnou a Hornou bránou, tiež domy kanonikov, barokové a renesančné budovy.

Spišská Kapitula

Biskupská záhrada v Spišskej Kapitule

Návštevníci ju prirovnávajú k záhrade na Bratislavskom hrade, alebo k ďalším nádherným svetovým záhradám. Biskupská záhrada pri Spišskej Kapitule je skutočne jedinečná, nádherná a zvádza na prechádzku či posedenie. Pôvodne bol v týchto miestach Prepoštský park, ktorý vybudovali už v 17. storočí.

Otváracie hodiny Biskupskej záhrady

Záhrada je otvorená celoročne, predĺžené otváracie hodiny sú počas letných mesiacov júl – september. Kedy sa oplatí prísť si pozrite na stránke tu.

Spišská Kapitula

Parkovanie a verejná doprava

Nové verejné parkovisko, priamo pri Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Autobusy premávajú z Levoče a Spišskej Novej Vsi. Lístok si kúpte do zastávky Spišské Podhradie, Kapitula. Počas letných mesiacov premáva vlak do Spišského Podhradia.

Kam v okolí?

Okrem Spišského hradu navštívte na Spiši národnú prírodnú rezerváciu Sivá Brada, skalné mesto Dreveník, vodopád Šikľavá skala a Skalný hríb pri Markušovciach.

foto: Govisity, Pedro, Shutterstock


Lokalita Spiš
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Spišské Podhradie
Trasa Spišské Podhradie - Spišská Kapitula