Spišský hrad

Spiš

Spišský hrad so svojou rozlohou, ktorá prevyšuje viac ako 4 hektáre, je zaradený medzi najväčšie hradné komplexy na Slovensku a v Európe. Otváracie hodiny, vstupné. Ako sa dostať na Spišský hrad? Všetko nájdete v článku.

Hrad sa nachádza vo veľmi atraktívnej lokalite, neďaleko diaľnice a v jeho okolí nájdete ďalšie historické skvosty. Kostol Ducha Svätého v Žehre, Spišská Kapitula, Spišské Podhradie a mesto Levoča. Všetky lokality určite rozhodne stoja za návštevu. Nájdete ich tiež v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Pôvodne bol Spišský hrad kráľovský, postavený v 13. storočí. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už z roku 1120. Postupne ho vlastnili Zápoľskí, Turzovci, Čákiovci.

Na hradnom vrchu vytvoril gigantický kamenný obrazec v roku 2008 austrálsky umelec Andrew Rogers. Zobrazuje koňa z keltskej mince, ktorú našli počas archeologického výskumu na Spišskom hrade.

Spišský hrad
Spišský hrad

Otváracie hodiny Spišského hradu a cenník vstupného

Hrad je otvorený od apríla do novembra. Aktuálne otváracie hodiny pre dnešný deň nájdete TU. Vstupné sa platí na stredné a dolné nádvorie a horný hrad. Na vstupnom ušetríte, pokiaľ si zakúpite rodinnú vstupenku. Vstup do expozičných a výstavných priestorov Slovenského národného múzea je každú prvú nedeľu v mesiaci bezplatný.

Aktuálny cenník nájdete na oficiálnom webe. Nočné prehliadky sa konajú každú prázdninovú sobotu (júl a august). Začiatok o 20.30 h.

Ako sa dostať na Spišský hrad?

Vedie sem chodník z obce Spišské Podhradie. Od zastávky SAD je to len krátka prechádzka s dĺžkou približne 30 minút a od železničnej stanice 20 minút. Vlaky Spišské Vlachy – Spišské Podhradie premávajú len počas letnej turistickej sezóny.

Spišský hrad
Spišský hrad

Cestovný poriadok Haničky pre rok 2022

Vlak premáva počas hlavnej turistickej sezóny. Od 28.5.2022 do 4.9.2022. Trasa Spišské Vlachy – Spišské Podhradie a späť. Cestovný poriadok Haničky nájdete TU.

Stiahnite si mobilnú aplikáciu

Technologickou výhodou prehliadky je mobilná aplikácia, ktorú si stiahnete do mobilu. Mobilného sprievodcu budete mať počas prehliadky stále so sebou. Je to výborná pomôcka.

Google Play: Spišský hrad
App Store: Spišský hrad

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko je umiestnené priamo pod Spišským hradom. V obci Spišské Podhradie sa nachádza parkovisko pri cintoríne. Autobusom, alebo vlakom do obce Spišské Podhradie.

Kam v okolí?

Navštívte Jaskyňu Zlá diera, Spišskú Kapitulu, Tomášovský výhľad, alebo rokliny v NP Slovenský raj. Kam na výlet na Spiši a v okolí Spišského hradu? Inšpirujte sa a vyberte si výlet napríklad tu.

foto: Govisty, Turisticky, Shutterstock

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:1 km Čas:2 hod Lokalita: Spiš Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Spišské Podhradie, Žehra
Občerstvenie: Pizzeria Doner Ubytovanie u Kastelana U Spišských Bratríkov Web: https://www.spisskyhrad.com/