Kremnické bane na strednom Slovensku, sú známe nielen svojou bohatou históriou ťažby zlata a striebra, ale aj ako miesto, ktoré je považované za geografický stred Európy. Ten bol označený kameňom vedľa starého gotického Kostola sv. Jána Krstiteľa.
Treba pripomenúť, že o skutočnú polohu geografického stredu Európy sa vedú desaťročia diskusie a spory. Hlavným dôvodom je najmä stanovenie presných hraníc starého kontinentu vrátane priľahlých ostrovov, vrátane nadmorskej výšky, veľkosti hôr a žiaľ aj geopolitické limity.
Preto bol stred Europy ozančený aj v Poľsku, Nemecku, Rakúsku, Estónsku, Bielorusku, Česku a Litve. Poľský režisér Stanislaw Mucha nakrútil v roku 2004 film Die Mitte, v ktorom zobrazuje až dvanásť miest v Európe, ktoré si nárokujú svoj vlastný geografický stred starého kontinentu.
Historický kontext Kremnických baní
Kremnické bane sa začali rozvíjať v 13. storočí, kedy zasiahla táto oblasť zlatá horúčka. Ťažba zlata a striebra sa stala základom hospodárskej prosperity mesta Kremnica, ktoré sa rýchlo stalo významným hospodárskym centrom. Kremica sa na dlhé obdobie stala hlavným banským a minciarskym mestom Uhorska. Baníci a remeselníci prispeli k rozvoju miestnej kultúry, ktorá je dodnes viditeľná v architektúre a tradíciách regiónu.
Geografický stred Európy
V rámci rôznych meraní a výskumov sa Kremnické bane ocitli na mape ako geografický stred Európy, čo bola téma mnohých geodetických a historických štúdií. Niektorí odborníci identifikovali toto miesto na základe rôznych vzorcov a metód, čo viedlo k tomu, že sa Kremnica stala symbolickým miestom pre hľadanie centra nášho kontinentu.
Historia gotického Kostola sv. Jána Krstiteľa
Pôvodne drevený kostolík bol prestavaný v gotickom slohu na románsku kaplnku, ktorá prestávala stačiť pre potreby veriacich. Kostol slúžil ako farský, kým si obce nezačali budovať vlastné v dôsledku rastu počtu obyvateľov. Vedľa kostola bol postavený kláštor Bratov kapucínov, ktorý dohliada a spravuje jeho cirkevné využitie.
Parkovanie a verejná doprava
- parkovisko priamo pred kostolom, neďaleko cesty na Krahule
- žel. stanica Kremnické Bane a odtiaľ pešo do 30 min.
- autobusové zastávky Kremnické Bane, Asec a Kremnické Bane, pri moste a odtiaľ pešo do 30 min.
Kam v okolí?
- Rozhľadna na Krahulskom vrchu
- Mincovňa Kremnica
- Mestský hrad v Kremnici
- Banské múzeum v Kremnici
- Jastrabská skala
- Via Ferrata Skalka
zdroj: Múzeum Kremnica, Wikipedia