Vyhliadka Krahule

Kremnica

Skutočne najkrajší výhľad na Kremnicu ponúka Vyhliadka Krahule v nadmorskej výške 959 m n.m., ktorá sa nachádza medzi Kremnicou a Krahulami na Krahulskom vrchu. Z obidvoch miest sem vedú turistické trasy.

Vyhliadka Krahule má celkovú výšku 13,5 metra a najvyššia vyhliadková plošina je umiestnená vo výške 9 metrov. Z rozhľadne sa vám naskytne výhľad na Štiavnické vrchy, ďalej môžeme pozorovať Žiarsku kotlinu, Vtáčnik a Turčiansku kotlinu. Objavíte tu napríklad veľmi podrobné mapy okolia, a tiež smerové šipky, podľa ktorých sa môžete jednoducho orientovať.

Priamo pod rozhľadňou si oddýchnete na niektorej z drevených lavičiek s posedením. Nachádzajú sa tu vzdelávacie informačné tabule a pre deti pohyblivé obrázky so zvieratkami. Pre tých čo sa boja výšok, je určená drevená vyhliadková plošina pod rozhľadňou, z ktorej sa vám naskytne úžasný výhľad na Kremnicu a okolie.

Rozhľadňa na Krahulskom vrchu
Vyhliadka Krahule

Trasa na Vyhliadku Krahule z Kremnice

Jednoduchý prístup, ktorý je predovšetkým určený pre rodiny s deťmi, sem vedie od kostola v Krahuliach. Trasa je označená červeným a zeleným miestnym značením. Výstup touto variantou trvá asi 35 minút.

Priamo z Kremnice je výstup po turistickom chodníku na Krahulský vrch oveľa náročnejší, dosahuje prevýšenie 415 metrov. Pre lepšiu orientáciu odporúčame začať priamo na hlavnom Zámockom námestí v Kremnici. Sledujeme zelenú značku náučného chodníka. Po nej pokračujeme až k rozhľadni. Táto varianta križuje železničnú trať neďaleko tunela a výstup trvá asi 1 hodinu a 40 minút.

Rozhľadňa Krahule
Vyhliadka Krahule

Parkovanie a verejná doprava

V Kremnici na platenom parkovisku v centre mesta na námestí SNP. V obci Krahule pred Obecným úradom, neďaleko Penziónu Krahule. Autobusová, alebo železničná stanica v Kremnici. Najbližšia autobusová zastávka Krahule, Obecný úrad.

Kam v okolí?

Priamo v Kremnici navštívte Mincovňu Kremnica, alebo Mestský hrad. V lokalite Kremnické Bane geografický Stred Európy, v lokalite Skalka Via ferratu, alebo Harmaneckú jaskyňu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Obec Krahule – Vyhliadka Krahule a späť.


Dĺžka:
5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
98 m
Klesanie:
98 m
Lokalita Kremnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Krahule, Kremnica
Turistická značka červená, zelená
Trasa Krahule - Rozhľadňa na Krahulskom vrchu a spät.