Ferrata Zvonička

Nová Baňa

Túžite sa spolu s deťmi učiť loziť po skalách a Via ferratách? Detská ferrata Zvonička je ideálne miesto pre začiatočníkov. Nové detské zaistené cesty na Zvoničke pri Novej Bani sú otvorené od 17.3.2022.

Ferratový areál je celkovo rozdelený na tri samostatné sektory Gitara, Sokolie hniezda a Zvonička. Miesto opradené baníckou históriou, kde naši predkovia vyrábali napríklad mlynské kolesá sa v dnešnej dobe premenilo na lokalitu plnú oddychu a prírodných zaujímavostí.

Ferrata Zvonička Nová Baňa
Ferrata Zvonička Nová Baňa – foto OOCR Región Gron

Banskú Zvoničku, Rozhľadňu Háj, Červenú skalu, Havraniu skalu a bufet Zvonička spája Náučný chodník. Ponúka výhľady na okolie a spoznávanie histórie baníctva v Novej Bani. Novinkou je Detský via ferratový areál Zvonička. Jednoducho ideálne miesto pre rodiny s deťmi, ktoré vyhľadávajú aktívny pobyt v prírode.

Tri ferratové sektory s rôznou obtiažnosťou

Ferrata Gitara je vybudovaný traverz celej čelnej skalnej steny v celkovej dĺžke 60 metrov. Súčasťou tejto časti je 4 metrový most s lanovou sieťou. Výška nad povrchom je 3 až 4 m, pričom prechod je ideálny na rozvoj motoriky u detí.

Súčasťou Ferraty Sokolie hniezda sú mosty k dreveným ochodziam, ktoré obopínajú neďaleké stromy. Rozdelená je do častí Ďateľ, Sokolík, Sokol, Zvonček a Yeti.

Tretia Ferrata Zvonička obsahuje rôzne prekážky vo výške. Napríklad balansovanie na lanovom a drevenom moste, prechod vertikálnou sieťou veverička, alebo lezenie po skale.

Ferrata Zvonička Nová Baňa
Ferrata Zvonička Nová Baňa – foto OOCR Región Gron

Parametre Detskej ferraty Zvonička

Obtiažnosť trás na Zvoničke je B a C. Via ferratové cesty sú prioritne určené pre menej skúsených lezcov a začiatočníkov. Všetky sú vhodné pre deti vo veku od 8 rokov. Zaistené cesty na Zvoničke majú spolu celkovú dĺžku 285 metrov. Samostatné sektory sú medzi sebou prepojené lesnými cestičkami.

Kde požičať ferratový set?

Radi Vám ho za poplatok 5€/deň poskytnú v neďalekom bufete Zvonička. Pri požičiavaní treba predložiť občiansky preukaz.

Ferrata Zvonička Nová Baňa
Ferrata Zvonička – foto OOCR Región Gron

Ako sa sem dostať?

Možností je hneď niekoľko. Pokiaľ prichádzate z centra mesta Nová Baňa, tak začíname na Námestí slobody. Sledujeme trasu Banského náučného chodníka a prejdeme ponad Novobanský potok, okolo Hornej štôlne Kreuz a stúpame hore do kopca, až prídeme ku Zvoničke pod Hájom.

Zo železničnej a autobusovej stanice Nová Baňa sem prídeme po žltej turistickej značke.

Parkovanie a verejná doprava

Bezplatné parkovisko pred železničnou stanicou v Novej Bani, alebo parkovisko na Štúrovej ulici v centre mesta. Vlakom do žel. stanice Nová Baňa a autobusom na zastávku Nová Baňa žel. st.

Mapa ferratových ciest na Zvoničke

Ferrata Zvonička - mapa
Mapa ferratových ciest pri Zvoničke – zdroj Bufet a ferrata Zvonička

foto: OOCR Region Gron


Lokalita Nová Baňa
Náročnosť stredná
Prístupový bod Nová Baňa
Občerstvenie Bufet Zvonička