Rozhľadňa Háj

Nová Baňa

Rozhľadňa Háj patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality nad mestom Nová Baňa, preto návštevu určite neodkladajte. Ponúka veľmi pekný výhľad na okolie. Nachádza sa v príjemnom a tichom prostredí v lokalite bývalého kameňolomu. Táto jednoduchá túra s množstvom technických zaujímavostí je ideálna v každom ročnom období.

Vyhliadka má celkovú výšku 21 metrov, stojí v nadmorskej výške 625 m n. m. a je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Náučný chodník Zvonička má dĺžku viac ako 6 kilometrov a začína v meste Nová Baňa. Je nenáročný, obojsmerný, okružný a celoročne prístupný.

Na vyhliadkovej plošine rozhľadne je umiestnený ďalekohľad s 35-násobným priblížením. Ponúka výhľad takmer na celú Novú Baňu, ďalej na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a Vtáčnik. V okolí sa nachádzajú pozostatky kameňolomu, v ktorom sa v minulosti vyrábali mlynské kamene a tie sa dodnes nachádzajú v Novej Bani.

Rozhľadňa Háj
Rozhľadňa Háj

Rozhľadňa Háj a Náučný chodník Zvonička

Prvou zastávkou na trase je areál novobanskej Zvoničky. V minulosti bola pristavená ku kaplnke v Kohútove, aby sa zvuk zvonov mohol lepšie rozliehať Novou Baňou.

Ďalšie miesta náučného chodníka sú Červená a Havrania skala, odkiaľ je krásny výhľad do údolia Hrona. Neďaleko skál, kúsok od chodníka, prídete pred šachtu Klingsbitner a vedľa nej preštudujte informačnú tabuľu o banskej činnosti v okolí.

Ako sa sem dostať?

Túru na Rozhľadňu Háj začíname od autobusovej a železničnej stanice po červenej a z mesta Nová Baňa po žltej značke.

Parkovanie a verejná doprava

Bezplatné parkovisko pred železničnou stanicou v Novej Bani, alebo parkovisko pred supermarketom v centre mesta. Vlakom do žel. stanice Nová Baňa a autobusom na zastávku Nová Baňa žel. st.

Rozhľadňa Háj
Rozhľadňa Háj – Nová Baňa

Kam v okolí?

Približne 5 km od mesta Nová Baňa navštívte Starohutský vodopád. Odporúčame výlet na Hrad Revište, alebo zrúcaninu Živánska veža, pri obci Jedľové Kostoľany. V blízkosti bufetu Zvonička nedávno vyrástol Detský via ferratový areál.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Nová Baňa – Zvonička – Červená skala – Rozhľadňa Háj.


Dĺžka:
5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
480 m
Klesanie:
60 m
Lokalita Nová Baňa
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Nová Baňa
Turistická značka červená, žltá
Trasa Nová Baňa - Zvonička - Červená skala - Rozhľadňa Háj
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom