Hričovský hrad

Považie Strážovské vrchy

Hričovský hrad, alebo Hrad Hričov je hlavným lákadlom nad obcou Hričovské Podhradie, ale zďaleka nie jediným. Turistická trasa sem vedie aj zo Súľovských skál. V okolí môžete pozorovať pozostatky mora a mnoho skalných útvarov. Z obce sem vedie náučný chodník a na trase sa nachádza ohnisko a jaskyne.

Zaujímavosti v okolí Hradu Hričov

Priamo z obce Hričovské Podhradie môžete pozorovať Hričovské rífy. Sú to skalné pozostatky mora s nálezmi dierkavcov a koralov.

Nachádza sa tu aj Hričovská skalná ihla, ktorá je zvyškom väčšieho brala. Má výšku až 10 metrov a v spodnej časti nájdete malé skalné okno. Vedeli ste, že je to jediná skalná ihla na Slovensku s uškom? Aj tu možno pozorovať úlomky koralov a ulitníkov.

Priamo pod hradom objavíte malé jaskyne, v ktorých sa našli železné kliešte, črepy stredovekej keramiky a úlomky nádob. Pochádzajú pravdepodobne z 8. až 9. storočia.

Hrad Hričov

Hrad Hričov – stručná história

Hričovský hrad je jeden z najstarších na Považí. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1208, kedy bol majetkom nitrianskeho biskupstva.

Hričovský hrad postupne vlastnili Belo IV., Matúš Čák, rodina Kapolaiovcov, Blažej Podmanický, aj Turzovci. Majitelia Turzovci sa v časoch ohrozenia nachádzali na bezpečnejšom Lietavskom hrade.

Hričovský hrad začal chátrať už počas 17. storočia, až sa postupne premenil na zrúcaninu. V súčasnosti sa o hrad stará Združenie priateľov Hričovského hradu a prebieha tu obnova a konzervácia.

Hrad Hričov

Ako sa sem dostať?

Obľúbená cesta vedie z obce Hričovské Podhradie. Pri chodníku sa nachádza niekoľko krytých drevených prístreškov. Odporúčame okružnú trasu, ktorá najprv vedie čiastočne po červenej turistickej značke. Späť od hradu odbočte doprava a vrátite sa chodníkom okolo troch jaskýň.

Pôjdete po trase Hričovské Podhradie – Hričovský hrad (čas výstupu do 40 min., prevýšenie 175 m) – červená značka

Parkovisko a verejná doprava

Zopár parkovacích miest sa nachádza v obci pred miestnym pohostinstvom. Najbližšia autobusová zastávka Hričovské Podhradie, Čvapek.

Kam v okolí?

Navštívte Súľovské skaly, Rozhľadnu na Svederníckom vrchu, alebo Rozhľadňu Divinka. Z obce vedú neznačené chodníky na Hričovskú skalnú ihlu a Hričovské rify.

Podcast Hrad Hričov

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Hričovské Podhradie – Hrad Hričov.


Dĺžka:
1,5 km
Čas:
0:40 hod
Stúpanie:
175 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Hričovské Podhradie
Turistická značka červená
Trasa Hričovské Podhradie - Hrad Hričov
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom