Hrad Lietava

Súľovské vrchy

Hrad Lietava patrí medzi naše najkrajšie zachovalé zrúcaniny. Nachádza sa v nadmorskej výške 635 m n. m., nad obcou Lietava, neďaleko Žiliny. Trasa na Lietavský hrad z Lietavy, alebo túra z obce Lietavská Svinná.

Hrad vznikol v 13. storočí. Prvými staviteľmi boli Balašovci, ďalšími majiteľmi Matúš Čák, Pavel Kiniži a Mikuláš Kostka. Od polovice 18. storočia je hrad opustený, až sa nakoniec dostal na zoznam ohrozených pamiatok. Pravidelne sa na nádvorí a v jeho priestoroch organizujú obľúbené kultúrne a historické podujatia. Napríklad v originálnych dobových kostýmoch.

Na hrade aktuálne prebiehajú konzervačné a rekonštrukčné prace, vďaka Občianskemu združeniu na záchranu Lietavského hradu.V zastrešených a zrekonštruovaných priestoroch hradu otvorili stálu expozíciu o histórii, palných zbraniach a archeologických nálezoch.

Hrad Lietava

Otváracie hodiny a vstupné na Hrad Lietava

Lietavský hrad je otvorený celoročne a vstup do všetkých jeho častí je bezplatný. Zastrešená expozícia je otvorená väčšinou cez víkendy a sviatky, alebo počas kultúrnych podujatí. Vstup do expozície je bezplatný, alebo za dobrovoľný príspevok. Počas kultúrnych podujatí sa spravidla platí vstupné.

Trasa na Lietavský hrad

Hrad sa nachádza 10 km od Žiliny medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná-Babkov. Turistická trasa sem vedie po modrej značke z Lietavy, Majera a zaberie približne 40 minút.

Druhá varianta z Lietavskej Svinnej, od obecného úradu po zelenej značke s dĺžkou 40 minút. Prídeme sem napríklad aj z Podhoria, po modrej značke asi do 1:30 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Lietave, časť Majer je malé. V hlavnej sezóne môže byť preplnené. Parkovisko pred Lietavskou Svinou je lepšia voľba a tiež budete po ceste hrad stále vidieť pred sebou. Autobusom zo Žiliny, zastávke Lietava, Majer pri moste, alebo v Lietavskej Svinnej pri Obecnom úrade.

Kam v okolí?

Nad Lietavou navštívte Kamenné dvojkreslo, z ktorého sa vám naskytne pekný výhľad na hrad. Nad Zbyňovom si urobte výlet na Zbyňovský budzogáň, z Turia výstup na Čipčie, z Rajca výlet na Rozhľadňu Dubová.

foto: Shutterstock, Jiri Brozovsky

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Lietava – Lietavský hrad a späť.


Dĺžka:
4 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
241 m
Klesanie:
241 m
Lokalita Súľovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Lietava, Lietavská Svinná, Podhorie
Turistická značka modrá
Trasa Lietava - Lietavský hrad a späť
Občerstvenie Hostinec pod Hradom