Ľadonhora

Kysuce

Aj cesta je cieľ. V tomto prípade to platí niekoľkonásobne. Turistický chodník na kopec Ľadonhora je plný prekvapení a nádherných výhľadov na Malú Fatru. Výstup z obce Dolný Vadičov, alebo po hrebeni z Kysuckého Nového Mesta?

Určite odporúčame dlhšiu trasu z Kysuckého Nového Mesta. Na chodníku sa nachádza aj pekne udržiavané drevené posedenie v lokalite Holý vrch. Značka prevedie z väčšej časti po prekrásnom hrebeni, s mnohými vyhliadkami.

Milovníci čísiel sa môžu motivovať výškou 999 m n.m,. Ľadonhora patrí medzi najvyššie kopce v Kysuckej vrchovine. Názov je pravdepodobne odvodený od bohyne lásky a manželstva – Lady.

Zaujímavosťou je, že Ľadonhora bola ešte začiatkom 20. storočia bez stromov. Dnes už to neplatí a výhľad je preto obmedzený. Zato vás priamo na vrchole poteší drevená lavička a udržiavaná schránka s výstupovou knihou.

V minulosti sa tu nachádzalo hradisko. V súčasnosti, od roku 1993 je územie chránené a zapísané ako prírodná rezervácia Ľadonhora.

Ľadonhora
Ľadonhora

Ako sa sem dostať? Výstup na Ľadonhoru z Vadičova a Kysuckého Nového Mesta

Najkratšia trasa, ale dosť strmá vedie z obce Horný Vadičov po trase Horný Vadičov, Kubáščikovci – Ľadonhora (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 455 m) – modrá značka

Chodník z Dolného Vadičova naviguje po trase Dolný Vadičov – Chata pod Ľadonhorou – Sedlo pod Ľadonhorou – Ľadonhora (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 572 m) – najprv zelená a potom žltá a modrá značka

Odporúčaný chodník z Kysuckého Nového Mesta vedie po trase Kysucké Nové Mesto, žel. stanica – Budatínska Lehota – Pod Poľanou – Holý vrch – Sedlo pod Ľadonhorou – Ľadonhora (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 754 m) – modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

Na konci obce Horný Vadičov, pri lyžiarskom stredisku. Najbližšia zastávka autobusu Horný Vadičov, Kubaščíkovci.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame výstup na Veľký Vreten a navštíviť rozhľadne Tábor nad Kysuckým Novým Mestom, Vyhliadku na Bobovci nad Starou Bystricou.


Dĺžka:
2 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
455 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Horný Vadičov, Kysucké Nové Mesto
Turistická značka modrá
Trasa Horný Vadičov, Kubáščikovci - Ľadonhora
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom