Rozhľadňa na Bobovci

Kysuce

Čarokrásna Rozhľadňa na Bobovci stojí v nadmorskej výške 720 metrov nad obcou Stará Bystrica. Vyhliadka je vysoká až 16 metrov a dopraje nádherné výhľady na okolie.

Rozhľadňa bola vybudovaná z tradičných prírodných materiálov kameň a drevo, podľa projektu Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka.  Autor projektu má v rozhľadni umiestnených aj niekoľko svojich umeleckých diel na tému anjelov. Z vyhliadky je ideálny výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču či na Lysú Horu v Českej republike.

Priamo pod vyhliadkou sa nachádza verejné ohnisko a drevený prístrešok. Nočné osvetlenie je zabezpečované malou veternou a fotovoltaickou elektrárňou. Rozhľadňa na Bobovci bola postavená obcou Stará Bystrica v rokoch 2010–2011.

Rozhľadňa na Bobovci

Trasa Stará Bystrica – Rozhľadňa na Bobovci

K rozhľadni prídete od Slovenského orloja, od Rínku sv. Michala z obce Stará Bystrica. Navedie značkovaný žltý turistický chodník. Celá trasa je nenáročná a zaberie najviac 45 minút.

Dlhšia trasa vedie cez osadu Slezákovci, okolo kaplnky a ďalej po lesnej ceste cez vrch Nocľahy (754 m n.m.). Táto varianta nemá až také prudké stúpanie a je vhodná pre bicykle. Naviguje vás žltá značka.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko priamo v obci Stará Bystrica, alebo v lokalite Slezákovci pri bufete. Najbližšia autobusová zastávka Stará Bystrica, Hamer-píla.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame tiež návštevu Múzea kysuckej dediny a Skanzenu vo Vychylovke, Bystrickú cyklomagistrálu. Priamo v obci Stará Bystrica obdivujte Slovenský orloj. Nová Bystrica je známa aj lesnou úvraťovou železničkou vo Vychylovke.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Stará Bystrica – Rozhľadňa na Bobovci a späť.

Foto: Jaroslav Pitoňák z Pixabay, Michal Jakubský

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:5 km Čas:2 hod Stúpanie:223 m Klesanie:223 m Lokalita: Kysuce Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Stará Bystrica
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Stará Bystrica - Bobovec rozhľadňa a späť Občerstvenie: Bufet Slezáčik Zbojnícka Bašta Súbor GPX: stiahnuť