Rozhľadňa Stratenec

Javorníky

Drevená rozhľadňa bola vybudovaná na vrchu Stratenec, v nadmorskej výške 1055 m n.m., ešte v roku 2008.

Nachádza sa tu tiež kamenný pamätník Tri kríže. Venovaný je trom vojakom, ktorí padli počas 2. svetovej vojny, v čase oslobodenia Veľkých Karlovíc.

Vyhliadka má výšku 8 metrov, a žiaľ, v súčasnosti je po rokoch používania v zlom technickom stave. Na vyhliadku vedie 22 schodov bez zábradlia. Niektoré sú prehnité a poškodené.

V blízkosti nájdete drevené posedenie, krytý turistický prístrešok, verejné ohnisko, aj mapy a ďalšie turistické trasy do okolia.

Rozhľadňa na vrchu Stratenec má významné prvenstvo. Je najvyššia v celých Javorníkoch a nachádza sa na najzápadnejšom vrchu tohto pohoria. Vybudovali ju neďaleko hranice s Českou republikou.

Výhľady ponúka na všetky svetové strany. Môžeme odtiaľto pozorovať Moravské Beskydy, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy aj Malú Fatru.

Lokalita je ideálna pre rodinné výlety. Hrebeň Javorníkov ponúka veľa možností na cyklopotulky a v zimnom období skvelé trasy na bežkovanie.

Ako sa sem dostať?

Najbližšia je cesta z obce Papradno – Podjavorník na Kysuciach.

Pôjdete po trase Podjavorník – Sedlo pod Stratencom – Rozhľadňa Stratenec (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 453 m) – najprv žltá a potom červená značka

Na výhľady bohatá je hrebeňová túra z turistického centra Kohútka. Pôjdete po trase Kohútka – Portáš – Stolečný vrch – Malý JavorníkSedlo pod Stratencom – Rozhľadňa Stratenec (čas výstupu do 2:30, prevýšenie 362 m) – červená značka

Kde parkovať?

V obci Podjavorník na konečnej autobusu, pred Hotelom Podjavorník. V lokalite Kohútka na veľkom centrálnom parkovisku.

Verejná doprava:

V obci Podjavorník na konečnej zastávke Papradno, Podjavorník.

Kam v okolí?

Navštívte ďalšie vyhliadky v okolí: Rozhľadňa v DivinkeRozhľadňa Zarúbaná Kýčera, alebo Rozhľadňa na Svederníckom vrchu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podjavorník – Sedlo pod Stratencom – Rozhľadňa Stratenec a späť.


Dĺžka:6 km Čas:3 hod Stúpanie:453 m Klesanie:453 m Lokalita:Javorníky Náročnosť:ľahká Prístupový
bod:
Podjavorník
Turistická
značka:
červená, žltá
Trasa:Podjavorník - Sedlo pod Stratencom - Rozhľadňa Stratenec a späť
Zubačka - Štrbské pleso

Zubačka končí! Nahradí jú nová v roku 2021

Vysoké Tatry


Malý Kriváň

Malý Kriváň

Malá Fatra
22 km9 hodťažká náročnosť


Piešťanské kúpele

Kúpele Piešťany

Piešťany