Rozhľadňa Stratenec

Javorníky

Drevená rozhľadňa bola vybudovaná na vrchu Stratenec, v nadmorskej výške 1055 m n.m., ešte v roku 2008. Je tu tiež kamenný pamätník Tri kríže. Venovaný je trom vojakom, ktorí padli počas 2. svetovej vojny, v čase oslobodenia Veľkých Karlovíc. Túra na Stratenec v pohorí Javorníky je vhodná voľba na poldenný výlet.

Rozhľadňa na vrchu Stratenec má významné prvenstvo. Je najvyššia v celých Javorníkoch a nachádza sa na najzápadnejšom vrchu tohto pohoria. Vybudovali ju neďaleko hranice s Českou republikou.

Lokalita je ideálna pre rodinné výlety. Hrebeň Javorníkov ponúka veľa možností na cyklopotulky a v zimnom období skvelé trasy na bežkovanie. Stratenec ponúka výhľady na všetky svetové strany. Môžeme odtiaľto pozorovať Moravské Beskydy, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy aj Malú Fatru.

Rozhľadňa Stratenec

Zaujímavosti o vyhliadke

Vyhliadka má výšku 8 metrov a len nedávnom prešla kompletnou rekonštrukciou, čím sa našťastie podarilo odvrátiť jej zlý technický stav. Momentálne je bezpečná a prístupná. Na vyhliadku vedie 22 schodov. Túra na Stratenec v pohorí Javorníky je vhodná voľba na poldenný výlet.

V blízkosti nájdete drevené posedenie, krytý turistický prístrešok, verejné ohnisko, aj mapy a ďalšie turistické smerovníky do okolia.

Trasa na Rozhľadňu Stratenec

Najbližšia je cesta z obce Papradno – Podjavorník na Kysuciach.

Pôjdete po trase Podjavorník – Sedlo pod Stratencom – Rozhľadňa Stratenec (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 453 m) – najprv žltá a potom červená značka

Na výhľady bohatá je hrebeňová túra z turistického centra Kohútka. Pôjdete po trase Kohútka – Portáš – Stolečný vrch – Malý JavorníkSedlo pod Stratencom – Rozhľadňa Stratenec (čas výstupu do 2:45, prevýšenie 362 m) – červená značka

Rozhľadňa Stratenec

Parkovanie a verejná doprava

V obci Podjavorník na konečnej autobusu, pred Hotelom Podjavorník. V lokalite Kohútka na veľkom centrálnom parkovisku. Autobusom prídeme do obce Podjavorník, vystúpime na konečnej zastávke Papradno, Podjavorník.

Kam v okolí?

Navštívte ďalšie vyhliadky v okolí: Mikovčáková rozhľadňa, Rozhľadňa v DivinkeRozhľadňa Zarúbaná Kýčera, alebo Rozhľadňa na Svederníckom vrchu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podjavorník – Sedlo pod Stratencom – Rozhľadňa Stratenec.


Dĺžka:
3 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
453 m
Klesanie:
8 m
Lokalita Javorníky
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Podjavorník
Turistická značka červená, žltá
Trasa Podjavorník - Sedlo pod Stratencom - Rozhľadňa Stratenec