Mikovčákova Rozhľadňa – Kamenité

Kysuce

Mikovčákova Rozhľadňa na vrchu Kamenité je najstaršia vyhliadka v Javorníkoch, dokonca na celých Kysuciach. Stojí v nadmorskej výške 834 m n.m. Určite nepatrí medzi najvyššie, výška vyhliadky je len 3 metre nad terénom. Základ tvorí okrúhly kamenný múr so vstupným otvorom. Na vyhliadkovú drevenú plošinu vedie strmé drevené schodisko.

Autormi sú traja páni Mikovčákovci, a to konkrétne Martin, Stano a Viktor. Hneď vedľa vyhliadky je vybudovaný krytý drevený prístrešok aj s posedením a vedľa neho sa nachádza verejné ohnisko.

Rozhľadňa Kamenité
Rozhľadňa Kamenité – drevený prístrešok s ohniskom

Výhľady na Javorníky, Kysuce, aj Beskydy

Napriek nízkej výške poskytuje skvelý výhľad na Javorníky, Moravsko-sliezske Beskydy a Turzovskú vrchovinu, Kysucké Beskydy a tiež na Krivánsku časť Malej Fatry. Výlet na Mikovčákovú rozhľadňu – Kamenité je nenáročný a dá sa zvládnuť aj s deťmi. Podľa sezóny sem vedú cyklotrasy, aj bežkárske trate.

Prístup a trasy na Mikovčákovu rozhľadňu na Kamenitom

Vedie sem množstvo turistických chodníkov. Rozhľadňa je prístupná z Kysúc, Považia, a po hrebeni Javorníkov.

Turzovka, Turkov – Mikovčákova rozhľadňa, Kamenité (čas výstupu do 1:15 hod, prevýšenie 282 m) – žltá značka

Dlhá nad Kysucou – Mikovčákova rozhľadňa, Kamenité (čas výstupu do 1:20 hod., prevýšenie 292 m) – žltá značka

Dlhé Pole, Pod Prípory – Nad Vrcherkou – Rozhľadňa, Kamenité (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 304 m) – najprv zelená a potom červená značka

Parkovanie a verejná doprava

V obciach Dlhé Pole a Turzovka, Turkov na konečnej autobusu. Najbližšia autobusová zastávka Dlhé Pole, konečná, alebo Turzovka, Turkov.

Kam v okolí?

Navštívte ďalšie krásne rozhľadne na Kysuciach. Rozhľadňa na Marťákovom vrchu, Rozhľadňa Luby, Rozhľadňa u Jantov, Rozhľadňa Dedovka – Veľká Rača, alebo Rozhľadňa na Zarúbanej Kýčere.

Podcast Mikovčákova Rozhľadňa

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Turzovka, Turkov – Mikovčákova rozhľadňa, Kamenité a späť.


Dĺžka:
6 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
282 m
Klesanie:
282 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Turzovka, Dlhá nad Kysucou, Dlhé Pole
Turistická značka žltá
Trasa Turzovka, Turkov - Mikovčákova rozhľadňa, Kamenité a späť