Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Kysuce

Rozhľadňa stojí na kopci Zarúbaná Kýčera nad obcou Veľké Rovné. Má výšku až 15 metrov, tri vyhliadkové poschodia a hore sa lezie po rebríku. Pri vyhliadke vybudovali drevený krytý altánok, lavičky a ohnisko.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera je dostupná cez dobre značený náučný chodník, stačí len správne odbočiť v lokalite Veľké Rovné do osady Soľné.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera
Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera – foto: Turisticky.sk

Veľké Rovné bolo v minulosti centrom drotárstva na Slovensku. Na rozhľadňu vedie náučný chodník, ktorý sa venuje aj tomuto významnému historickému remeslu. Trasa vedie z väčšej časti po novej asfaltovej ceste až do Osady Dolinky. Ďalej budete pokračovať okolo pekne udržiavanej kaplnky aj drevenými lavičkami.

Po ceste sa nachádza dostatok miest, kde si môžete posedieť a oddýchnuť. Nachádzajú sa tu informačné tabule, drevené prístrešky a verejné ohniská. Jedno takéto oddychové miesto nájdete aj priamo pod rozhľadňou.

Za dobrého počasia vyhliadka poskytne ideálny výhľad na pohorie Malá Fatra, Javorníky, Strážovské vrchy a Súľovské skaly.

Zarúbaná Kýčera
Zarúbaná Kýčera – foto: Michal Jakubský

Ako sa sem dostať? Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera po náučnom chodníku

Pôjdete po trase Veľké Rovné, Ivor – Osada Dolinky – Zarúbaná Kýčera (čas výstupu do 1:30, prevýšenie 374 m) – Trasa je označená smerovými šípkami a vedie aj okolo kaplnky s lavičkami.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovacie miesta sa nachádzajú v lokalite Veľké Rovné – Ivor, alebo v osade Dolinky. Najbližšia autobusová zastávka Veľké Rovné – Ivor.

Kam v okolí?

Navštívte ďalšie rozhľadne v okolí: Rozhľadňa na Svederníckom vrchu, Mikovčákova rozhľadňa na Kamenitom, Rozhľadňa Divinka, alebo Rozhľadňa Luby.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Veľké Rovné, Ivor – Dolinky – Zarúbaná Kýčera.


Dĺžka:
3 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
381 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Veľké Rovné, Ivor
Trasa Veľké Rovné, Ivor - Dolinky - Zarúbaná Kýčera