Stretnúť v lese tieto zveri je väčšia rarita, než by ste čakali

Slovensko

Ste typ návštevníka lesa čo potichučky našľapuje a teší sa na to, akých obyvateľov dnes stretne? Veveričku, sojku či srnky je stretnúť pomerne bežné. No týchto lesných „domorodcov“ veru len tak nestretnete.

Vlk

Vlk dravý je plaché zviera. Žije vo svorkách, v ktorých vládne prísna hierarchia a aj pri love zodpovedne vyhodnocuje situácie. Teritórium jednej vlčej svorky predstavuje približne 40 km. Navyše populácia vlka na Slovensku nedosahuje vysoké čísla.

Vlk
zdroj Pexels

Stretnúť tohto predátora pri bežnej prechádzke v lese, je preto takmer nemožné. Samozrejme, pravdepodobnosť nie je nulová, ale stret človeka s vlkom je naozaj vzácnosťou. Ešte viac ako vy jemu, sa snaží vyhnúť on vám.

Medveď

Hoci so stretmi s medveďmi sa v poslednej dobe akoby roztrhlo vrece, pravdepodobnosť, že počas prechádzky v lese natrafíte na macka, je stále nízka. A to najmä za predpokladu, že dodržíte všetky bežné odporúčania na pohyb v lese. Pravdepodobnosť stretu s medveďom je vyššia na jar, kedy samice postupne vyvádzajú svoje mláďaťa.

Práve stret so samicou s mladými patrí aj medzi najnebezpečnejšie. Ako každá správna matka totiž bude chrániť svoje deti. Preto ak v lese uvidíte medveďa, nepanikárte, a pokúste sa o nenápadný, pomalý únik.

Jazvec

Jazvec u nás predstavuje málo vyskytujúce sa zviera a v lese sa pohybuje prevažne v noci. Prirodzene sa vyskytuje takmer na 86 % územia našej krajiny. Stretnúť sa s nim na potulkách lesom sa vám ale len tak nepodarí. A aj ak náhodou na toto malé zvieratko natrafíte, nemusíte sa ničoho báť. Jazvec hneď ako vás zbadá spustí „hurónsky alarm“, ale ublížiť vám nemá ako. Toto mierumilovné zviera sa ešte aj o svoju noru bez problémov podelí s inými živočíchmi.

A vedeli ste, že psie plemeno jazvečík vďačí za svoje meno svojmu pôvodnému určeniu – lovenie jazvecov?

Jazvec
zdroj Pexels

Muflón

Muflóny žijú prevažne v južnejších častiach Slovenska. Ide o bylinožravce, ktoré bežne napriek svojej veľkosti pre človeka nepredstavujú žiadnu hrozbu. Ostražití treba ale byť v období ich párenia. Samce sa v tomto období menia na ochrancov svojho územia a výrazné parožie, ktoré zdobí ich hlavu, môžu použiť aj proti človeku. Ich výskyt je však na Slovensku nižší. Pravdepodobnosť takéhoto stretu je preto malá.

Rys

Mačkovitá šelma rys je mimoriadne plaché zviera s dobre vyvinutým čuchom a zrakom. Uniknúť jeho pozornosti v lese sa vám preto len tak nepodarí. A verte tomu, že v momente ako vás zbadá spraví všetko preto, aby ste ho nezbadali vy.

Rys
zdroj Pexels

V našej prírode sa rys prirodzene vyskytuje v horských oblastiach severného, východného a severozápadného Slovenska. Ich početnosť v našej prírode je navyše nízka, takže inde na Slovensku ako v zoologickej záhrade toto zviera asi neuvidíte.

Tip na záver

Pri prechádzkach lesom nezabudnite najmä na fakt, že kým vy ste tam len na návšteve, zvieratká sú tam doma. Správajte sa preto vždy s rešpektom k ich prirodzenému prostrediu, neničte prírodu, príbytky, ktoré si vytvorili a nezoberte im z lesa všetku potravu.

Tento článok vznikol v spolupráci s obchodom www.roy.sk


Lokalita Slovensko