Lavička lásky a priateľstva

Kysuce

Lavička lásky a priateľstva v kysuckej obci Skalité, tiež známa aj ako „lavička zaľúbených“, je jedným z tých diel, ktoré dotvárajú kúsok krajiny do príbehu. Táto lavička s výškou 300 cm a dĺžkou 530 cm bola v roku 2022 zapísaná do Knihy slovenských rekordov ako najväčšia lavička lásky na Slovensku.

Lavička sa nachádza na vrchole kopca Kykula – Trojak v malebnej obci Skalité, obklopená zelenou prírodou a pokojom, ktorý charakterizuje tento kúsok Slovenska.

Lavička lásky Skalité
Lavička lásky Skalité – foto: Jaroslav Pitoňák

Čo robí túto lavičku tak špeciálnou? Je to miesto, kde sa stretávajú dva dôležité prvky ľudskej existencie: láska a priateľstvo. Pre mnohé páry je to miesto, kde sa spája ich romantika a kde môžu stráviť pokojné chvíle navzájom obklopení krásou prírody. Pre priateľov je to miesto, kde môžu sedieť a rozprávať sa o živote, zdieľať svoje myšlienky a prežívať spoločné chvíle.

Príďte si sem oddýchnuť

Lavička lásky a priateľstva je miestom, kde si ľudia môžu oddýchnuť od ruchu sveta a nájsť pokoj a pohodu v náručí prírody a svojich blízkych.

Okrem symbolického významu je táto lavička tiež obľúbeným miestom medzi turistami. Každý, kto sa sem dostane, si môže oddýchnuť od každodenných starostí a načerpať novú energiu a inšpiráciu za zvukov prírody a krásnych výhľadov na okolitú krajinu.

Lavička lásky Skalité
Lavička lásky Skalité – foto: Jaroslav Pitoňák

Lavička lásky a priateľstva na vrchole Trojak – Kykula

Vrch Trojak – Kykula (845 m. n. m.) je zo slovenskej strany iba trávnatý, takže môžete z neho bez prekážky obdivovať vrcholy Moravsko-sliezskych a Kysuckých Beskýd.

A keďže lavička lásky je miestom na oddych a relax, nezabudnite si so sebou vziať aj piknikové občerstvenie, aby ste si mohli vychutnať príjemné chvíle v prírode. Neďaleko lavičky sa nachádza pekný priestranný altánok s krbom a ohniskom na opekanie.

Ako sa sem dostať a kde parkovať?

K lavičke lásky vedie viacero turistických chodníkov, najjednoduchší prístup je priamo od informačného centra bývalej colnice na hraničnom prechode Slovensko – Poľsko, kde môžete aj bez problémov a bezplatne zaparkovať.

Odtiaľto kráčate po panelovej ceste značenou červenou turistickou značkou, ktorá neskôr pokračuje poľnou cestičkou. Na výlet zoberte aj deti. Trasa s dĺžkou 1,5 km je nenáročná, výstup trvá približne 40 minút.

Kam v okolí?

Podcast Lavička lásky Skalité

foto a text: Jaroslav Pitoňák


Dĺžka:
1,2 km
Čas:
0:40 hod
Stúpanie:
141 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Skalité, Zwardoń
Turistická značka červená
Trasa Skalité, hranica - Lavička lásky a priateľstva