Vrch Zobor

Tríbeč

Zobor so svojou nadmorskou výškou 587 m n.m. je ideálny kopec, na ktorý sa môže vydať celá rodina. Vrch sa nachádza priamo nad mestom Nitra. Neprehliadnuteľný je aj vďaka ikonickému TV vysielaču a vyhliadke zvanej pyramída.

V tríbečskom pohorí patrí Zobor medzi vyhľadávané miesta, aj vďaka množstvu turistických chodníkov, ktoré sem vedú. Prídeme sem z lokalít Dražovce, Podhorany, Štítare a samozrejme z Nitry.

Zaujímavosti o vrchu Zobor

V dobe bronzovej bolo na Zobore vybudované významné hradisko. V 11. storočí na Zobore stál benediktínsky kláštor. Nachádzajú sa tu tiež pozostatky nefunkčnej lanovky, ktorá začala premávať v roku 1970. V okolí a počas výstupu je stále čo obdivovať. Svoradov prameň, voľne prístupnú Svoradovu jaskyňu. Veľmi vzácnu Zoborskú lesostep a pri pyramíde Miléniový pamätník.

Zobor
Nitra Zobor – foto: Shutterstock

Zoborské lesostep a vrch Pyramída

Chodník prechádza cez prírodnú rezerváciu Zoborská lesostep. V jej okolí rastie veľa vzácnych rastlín, a preto tu platí najvyšší 5. stupeň ochrany prírody.

Náučný chodník vás prevedie okolo hradiska až k najkrajšej časti Pyramída (554 m n. m.), kde sa nachádza aj TV vysielač. Odtiaľto budete vidieť mesto Nitra a jeho okolie ako na dlani.

Výstup na Zobor

Odporúčame jednoduchý výstup z Nitry od liečebného ústavu. Tu začína náučný chodník Zoborské vrchy. Vyznačený je zelenou náučnou značkou a vedie až na samotný vrchol. Celkový čas výstupu môže trvať do 1 hod. Na tejto trase určite neminiete Svoradov prameň a odbočku na Svoradovu jaskyňu, ktorá je pre verejnosť voľne prístupná.

Alternatívy výstupu na Zobor

Výstup z Nitry, lokalita Podhájska cesta je najkratší a po modrej značke ste hore do 45 minút.

Výstup z obce Dražovce vedie po modrej turistickej značke, aj okolo Dražovského kostolíka. Dĺžka výstupu z Dražoviec je do 2 hod.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť Dražovský kostolík, alebo pokračovať po hrebeni na Žibricu. V pohorí Tríbeč navštívte Oponický hrad, alebo z obce Skýcov Hrad Hrušov. Na Zobore pribudli nové Via ferraty, ktoré sprístupnili v septembri 2022.

Podcast Zobor

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Nitra, liečebný ústav – Zobor – Pyramída.


Dĺžka:
2 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
297 m
Lokalita Tríbeč
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Nitra, Dražovce
Turistická značka modrá
Trasa Nitra, liečebný ústav - Zobor - Pyramída