Hrad Hrušov

Tríbeč

Hrad Hrušov menil často majiteľov, ktorých bolo neúrekom. Postupne ho vlastnili rodina Levických, kráľ Ľudovít Veľký, Koloman z Topoľčianok. Ako sa dostať na Hrad Hrušov? Prídete sem z obce Skýcov. Zrúcanina hradu je dostupná celoročne. Dole v článku nájdete aj podrobnú mapu.

V súčasnosti na Hrade Hrušov prebieha vďaka dobrovoľníkom konzervácia hradných múrov, veží a bášt. Celé okolie hradu je pravidelne udržiavané, nachádza sa tu ohnisko a posedenie. Lokalita je ideálna pre rodinné výlety. Na lúke neďaleko hradu neprehliadnite pomník venovaný T. G. Masarykovi, ktorý toto miesto veľmi rád navštevoval. Dokonca tu údajne rokoval so svojimi ministrami.

Hrad Hrušov

Stručne z histórie

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1253 a jeho stavba sa spája s obdobím odchodu Mongolov. V minulosti plnil ochrannú funkciu a strážil, podobne ako mnohé ďalšie hrady, obchodnú cestu cez pohorie Tríbeč. Hrušov bol napokon v roku 1708 počas protihabsburského povstania dobitý a zničený. Zostali z neho už len ruiny.

Ako sa dostať na Hrad Hrušov ?

Hrad Hrušov sa nachádza neďaleko obce Skýcov, približne 7 km od obce Topoľčianky a asi 12 km od mesta Zlaté Moravce.

Najlepší prístup je z parkoviska, ktoré sa nachádza pri hlavnej ceste, ktorá spája Topoľčianky so Skýcovom. Odiaľto pokračuje turistický chodník najprv po červenej a od rozcestníka ďalej po zelenej značke. Výstup trvá asi 30 minút.

Z obce Skýcov od obecného úradu sa vydajte po zelenej značke, dĺžka tejto trasy je 1 hodina 30 minút.

Priamo od zámku Topoľčianky okolo žrebčína, vedie cyklotrasa, a tiež zelený značkovaný chodník až priamo ku hradu. Táto varianta je najdlhšia a pešo trvá približne do 2 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšia autobusová zastávka Skýcov, Hrušov hrad, alebo priamo v obci Skýcov, rázcestie. Najbližšie parkovisko pri hlavnej ceste medzi Topoľčiankami a obcou Skýcov.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť ďalšiu zrúcaninu Hrad Gýmeš, alebo ideálny vyhliadkový bod nad Nitrou vrch Zobor. Priamo nad obcou Skýcov spolu s deťmi zvládnete krátky výlet na Rozhľadňu na Vápennom vrchu, neďaleko Zlatých Moraviec navštívte Topoľčiansku zubriu zvernicu, pri obci Lovce.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Hrušov, parkovisko – Hrad Hrušov a späť


Dĺžka:
3 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
154 m
Klesanie:
154 m
Lokalita Tríbeč
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Hrušov-parkovisko, Skýcov, Topoľčianky
Turistická značka červená, zelená
Trasa Hrušov, parkovisko - Hrad hrušov a späť