Bratislavský hrad

Bratislava

Bratislavský hrad sa stal s jeho bohatou históriou pýchou Slovenska a symbolom hlavného mesta. Pravidelne sa v nádherných zrekonštruovaných priestoroch hradu organizujú zaujímavé výstavy a podujatia. Otváracie hodiny, vstupné a miesto na parkovanie nájdete v článku. Spoznajte viac o ikone Bratislavy.

Stručná história a zaujímavosti

Najstaršia písomná zmienka o Bratislavskom hrade sa viaže k roku 907, keď sa pod menom Pressalauspurch spomína v Salzburských análoch v súvislosti veľkou bitkou medzi Maďarmi a Bavormi. Toto pomenovanie nieslo významné veľkomoravské hradisko vybudované ešte v priebehu 9. storočia.

Počiatky hradu siahajú aj do 13. storočia. Z tohto obdobia pochádza tzv. Korunná veža hradu. Najväčšiu skazu žiaľ vykonal masívny požiar v roku 1811. Od tohto času sa ruiny hradu postupne rekonštruovali až do dnešnej podoby, ktorú obdivujú mnohí návštevníci. Na hrade môžete tiež navštíviť Historické múzeum.

Bratislavský hrad

Čo uvidíme počas prehliadky?

Súčasťou prehliadky je podmanivý interiér, ktorým sa pýši Bratislavský hrad. Prejdite sa cez veľkolepé schodisko, ešte z čias Márie Terézie a z Korunnej veže obdivujte výhľad na celé mesto a okolie. V západnej časti hradu sa nachádza administratívna budova, pôvodne slúžila ako stajne, dnes v nej sídlia kancelárie poslancov NRSR.

Baroková záhrada

V areáli Bratislavského hradu sa prejdite cez vznešenú Barokovú záhradu, vhodnú na romantické prechádzky. Budete tu obdivovať 122 nádherných strieborných líp, mnohé sochy s vlastným historickým významom a fontánu. Záhradu obkolesuje vysoký múr postavený na presných základoch pôvodného.

Bratislavský hrad

Výstavy a podujatia na Bratislavskom hrade

Ak ste milovníci slávností, koncertov či predstavení Shakespearových hier, prídete si na svoje počas Bratislavského kultúrneho leta na nádvorí hradu. Pravidelné kultúrne podujatia sledujte TU. Súčasné a plánované výstavy na Bratislavskom hrade sú zverejnené na webe Historického múzea.

Otváracie hodiny a vstupné

Bratislavský hrad je otvorený denne od 10:00 do 18:00 a posledný vstup o 17-tej. Otváracie hodiny sa počas sezóny môžu meniť. Ako je dnes otvorené, to si overíte na tejto stránke.

Cenník

Základné vstupné je 12€, Seniori, študenti a žiaci platia 6€. Zľavy a rodinné vstupné nájdete TU. Ušetríte pri zakúpení rodinnej vstupenky, alebo ak ste držiteľ preukazov ISIC, ITIC, Euro 26, alebo ŤZP.

Bratislavský hrad

Ako sa dostať na Bratislavský hrad?

Na Bratislavský hrad premáva z Hodžovho námestia trolejbus č. 203 a 207 na zastávku Hrad, alebo Zámocká. Pešo prídeme na Bratislavský hrad zo Starého mesta, po Zámockej ulici. Od Mosta SNP pešo po Zámockých schodoch.

Najbližšie parkovisko

V podzemnej garáži, vjazd od ulice Palisády. Pre návštevníkov SNM-Historického múzea bude uplatnená zľava 50%. (nutné predložiť parkovaciu kartu v pokladni múzea).

Kam na výlet v Bratislave a okolí?

Navštívte napríklad Pamätník Slavín, Biele Skaly v Dúbravke, Hrad Devín, Sandberg, alebo Vyhliadkovu vežu na Devínskej Kobyle.

foto: Shutterstock, ŽupaBA VUCBA

Decathlon - Turistika

Lokalita: Bratislava Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Bratislava
Web: https://www.visitbratislava.com/sk/miesta/bratislavsky-hrad/

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň