Budatínsky hrad

Žilina

Budatínsky hrad sa nachádza v prekrásnom prostredí, na sútoku riek Váh a Kysuca. Obkolesuje ho zrekonštruovaný park, ktorému dominujú staré platany, javory a lipy.

Budatínsky park je ako stvorený na prechádzky a oddych. Natrafíte tu aj na strom roka 2016 – Platan javorolistý. Vysoký je 27 metrov, obvod kmeňa má 6 metrov a jeho vek sa odhaduje na 270 rokov.

História:

Prvá písomná zmienka o Budatínskom hrade pochádza z roku 1321. Najstarší hrad pozostával z valcovitej veže so vstupom z prízemia a ďalších stavieb z dreva a hliny, ktorých polohu však archeologický výskum neodhalil. Hrad bol obohnaný hradbou a vodnou priekopou na vonkajšej strane opevnenia.

Zrejme najzávažnejšie boli prestavby v 19. a 20. storočí za posledných majiteľov – Čákiovcov. Pri požiari v roku 1849 bola poškodená najmä južná a západná časť barokového paláca, ktoré následne rozobrali.

Hradné expozície:

Kaplnka Budatínskeho hradu pochádza z polovice 18. storočia a je zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Najvzácnejšou umeleckou a historickou pamiatkou v nej je iluzívna oltárna architektúra, v ktorej je umiestnený oltárny obraz nepoškvrneného počatia Panny Márie. Pochádza od významného maliara K. J. Aigena.

Nová stála expozícia Drotárstva v Budatínskom hrade je pre verejnosť sprístupnená od 31. 7. 2016. Prostredníctvom historických artefaktov z drôtu a plechu, dobových dokumentov, fotografií a výtvarných prác z unikátnej drotárskej zbierky Považského múzea, predstavuje históriu a materiálne prejavy pôvodného remesla od jeho vandrovných počiatkov až po továrenskú výrobu. Približuje podnikateľské úspechy slovenských drotárov v cudzine a remeselný fortieľ, ktorý ich preslávil po celom svete.

Hradná expozícia je po rekonštrukcii sprístupnená od 31. 7. 2016, ponúka prehliadku 3. nadzemného podlažia a veže. Na 3. nadzemnom podlaží sú inštalované expozície Dejiny Žiliny a Dobový interiér. V októbri 2019 boli otvorené priestory 2. nadzemného podlažia, kde sa nachádza archeologická expozícia Pred hradbami, za hradbami. Je venovaná opevneniam a ich vývoju od praveku po neskorý stredovek. Vyhliadka z veže Budatínskeho hradu je z poveternostných dôvodov zatvorená od 1.11. do 31.3.

Otváracie hodiny parku:

Máj – September  6:00 – 22:00
Október – Apríl   7:00 – 18:00

Otváracie hodiny kaplnky:

Máj – September (prvá polovica)   9:00 – 17:00
September (druhá polovica) – Apríl  9:00 – 17:00 (pondelok zatvorené)

Otváracie hodiny hradu:

Máj – September (prvá polovica)   9:00 – 16:40
September (druhá polovica) – Apríl  9:00 – 16:40 (pondelok zatvorené)

Vstupné do hradu:

základné 6€
zľavnené 3€

Vstupné drotársky pavilón:

základné 2€
zľavnené 1€

Kontakt:

Považské múzeum v Žiline

Atrakcie v okolí:

Z Budatína vedie červená turistická značka na Vyhliadkovú vežu Dubeň.

Kde parkovať?

Záchytné parkovisko sa nachádza priamo pred vchodom do Budatínskeho parku na Záhradnej ulici.

zdroj: PMZA


Dĺžka:1 km Čas:3 hod Lokalita:Žilina Náročnosť:ľahká Prístupový
bod:
Žilina, Budatín
Občerstvenie:

Hradná kaviareň

Web:https://pmza.sk/budatinsky-hrad/
Zubačka - Štrbské pleso

Zubačka končí! Nahradí jú nová v roku 2021

Vysoké Tatry


Malý Kriváň

Malý Kriváň

Malá Fatra
22 km9 hodťažká náročnosť


Piešťanské kúpele

Kúpele Piešťany

Piešťany