Čičmany

Čičmany

Čičmany sú najvyššie položená obec v Žilinskom kraji, nachádzajú sa vo výške 655 m n.m. v Strážovských vrchoch pri prameni rieky Rajčanka. Výlet ako stvorený pre deti. Maľované domčeky sú na Slovensku svetovou raritou. Čičmianský vzor je originálny, aký nikde inde na Slovensku nenájdete. V roku 1977 bola historická časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Zaujímavosti:

Prvá historická zmienka o obci pochádza z roku 1272. Obec je preslávená drevenou unikátnou architektúrou a maľovanými zrubovými drevenicami. Ornamentálna výzdoba domov slúžila pôvodne na ochranu dreva vápenným náterom pred nepriaznivými prírodnými vplyvmi. Vzory sú inšpirované ornamentom tunajšej výšivky.

Občerstvíte sa v štýlovej kolibe Javorina, kde si pochutnáte na poctivých slovenských dobrotách. Nachádza sa priamo v centre obce.

Múzeum Čičmany

Považské múzeum v Radenovom dome

Považské múzeum v Žiline zriadilo v Čičmanoch prvú muzeálnu expozíciu v ľudovom objekte v Radenovom dome č. 42, kde predstavilo zamestnania, ľudový odev a ľudové umenie obyvateľov Čičmian.

Otváracie hodiny múzea

Múzeum v Radenovom dome v Čičmanoch je otvorené celoročne. Otváracie hodiny a cenník vstupného do Radenovho domu nájdete TU.

Radenov dom Čičmany
Radenov dom v Čičmanoch

Ako sa sem dostať?

Prístup je možný zo smerov Žilina – Rajec, Prievidza – Nitrianske Pravno, alebo Trenčín – Ilava – Košeca. Čičmany sa nachádzajú približne 40 km od Žiliny a asi 25 km od Rajeckých Teplíc.

Parkovisko a verejná doprava

Priamo pri vstupe do obce Čičmany sa nachádza veľká parkovacia plocha. Autobusom zo Žiliny, Rajeckých Teplíc a Rajca. Najbližšia autobusová zastávka Čičmany, Radenov dom.

Strážov

Kam na výlet v Čičmanoch?

V blízkosti odporúčame navštíviť tiež unikátny drevený slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej, alebo Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach.

Turisti v okolí podnikajú výlety na vrch Strážov, Javorinka, alebo v zimnom období je tu možnosť lyžovať v lyžiarskom stredisku Javorinka, ktoré sa nachádza v Čičmanoch.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:1 km Čas:2 hod Lokalita: Čičmany Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Čičmany
Občerstvenie: Penzión Javorina Web: https://pmza.sk/cicmany/