Čičmany

Čičmany

Čičmany sú najvyššie položená obec v žilinskom kraji, nachádzajú sa vo výške 655 m n.m. v Strážovských vrchoch pri prameni rieky Rajčanka.

Prvá historická zmienka o obci pochádza z roku 1272. Obec je preslávená drevenou unikátnou architektúrou a maľovanými zrubovými drevenicami.

Čičmianský vzor je originálny, aký nikde inde na Slovensku nenájdete. V roku 1977 bola historická časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Ornamentálna výzdoba domov slúžila pôvodne na ochranu dreva vápenným náterom pred nepriaznivými prírodnými vplyvmi. Vzory sú inšpirované ornamentom tunajšej výšivky.

Považské múzeum:

Považské múzeum v Žiline zriadilo v Čičmanoch prvú muzeálnu expozíciu v ľudovom objekte v Radenovom dome č. 42, kde predstavilo zamestnania, ľudový odev a ľudové umenie obyvateľov Čičmian.

Otváracie hodiny múzea:

Múzeum v Radenovom dome v Čičmanoch je otvorené celoročne. Otváracie hodiny a cenník vstupného do Radenovho domu nájdete TU.

Ako sa sem dostať?

Prístup je možný zo smerov Žilina – Rajec, Prievidza – Nitrianske Pravno, alebo Trenčín – Ilava – Košeca. Čičmany sa nachádzajú približne 40 km od Žiliny a asi 25 km od Rajeckých Teplíc.

Verejná doprava:

Autobusom zo Žiliny, Rajeckých Teplíc a Rajca. Vystúpite na zastávke Čičmany, Radenov dom.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť tiež unikátny drevený slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej, alebo Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach.

Turistika:

Turisti v okolí podnikajú výlety na vrch Strážov, Javorinka, alebo v zimnom období je tu možnosť lyžovať v lyžiarskom stredisku Javorinka, ktoré sa nachádza v Čičmanoch.


Dĺžka:1 km Čas:2 hod Lokalita:Čičmany Náročnosť:ľahká Prístupový
bod:
Čičmany
Občerstvenie:

Penzión Javorina

Web:https://pmza.sk/cicmany/
Zubačka - Štrbské pleso

Zubačka končí! Nahradí jú nová v roku 2021

Vysoké Tatry


Malý Kriváň

Malý Kriváň

Malá Fatra
22 km9 hodťažká náročnosť


Piešťanské kúpele

Kúpele Piešťany

Piešťany