Môžem sám vypraviť vlak a pomôcť s jeho riadením? Áno! Detská železnica Košice je jediné miesto na Slovensku, ktoré ponúka tento výnimočný zážitok.
Detská železnica Košice dopraje historickú jazdu, akú nezažiješ nikde inde. Dve parné mašinky Krutwig a Katka, ťa prevezú po 8 km trati Čermeľ – Alpínka – Čermeľ. Jazda trvá 30 minút.
Technický unikát
Historická železnica vznikla ešte v minulom storočí. Je jedinou Pionierskou železnicou, ktorá sa na Slovensku zachovala. Po jej dráhe ťa prevezie Katka – najstaršia funkčná parná lokomotíva v strednej Európe, ktorá patrí do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
Podujatia na Detskej železnici
Detská železnica Košice ročne organizuje desiatky podujatí, ako napríklad Noc svetiel, keď sa vlaky vydávajú na nočnú jazdu plnú hudby, tanca a svetelnej šou. Aby ti neušla žiadna z týchto akcií klikaj tu.
Železničiarom sa môže stať každý
Okrem jedinečnej možnosti riadiť vlak, si môžete vyskúšať prácu železničiara. Projekt dobrovoľníkov je pre všetkých nadšencov železníc vo veku 9 až 25 rokov. Stačí ak pošlete prihlášku. Staňte sa členom jediného Klubu mladých železničiarov na Slovensku.
Cenník vstupeniek
Vstupenky si zakúpite 30 minút pred odchodom vlaku v pokladni na stanici Čermeľ, alebo Alpinka. Cestovné lístky kúpite aj vo vlaku u sprievodcu. Ak ste skupina s viac ako 15 osobami, je potrebné nahlásiť sa 48 hodín vopred.
Pre školské výlety má železnica pripravené špeciálne vstupné, ktoré zahŕňa bohatý program na trati, ale aj mimo nej.
Objednať si môžete aj súkromnú jazdu Rodinným vláčikom. Na výber máte drezinu a niekoľko typov vagónov aj s doplnkovými službami.
Podrobnosti o cenách a skupinových zľavách nájdete tu.
Otváracie hodiny – Cestovný poriadok
Vláčiky premávajú celoročne. Aktuálne časy prevádzkovania, nastávajúce akcie a program nájdete na hlavnej stránke železnice.
Detská železnice nepremáva v prípade zlého počasia, alebo obmedzenia na trati.
História Detskej železnice v Košiciach
Košická detská železnica bola vybudovaná v Košiciach, počas rokov 1955 – 1956, ako Pionierska železnica. Miestnu dráhu financovalo Ministerstvo dopravy a bola to prvá rekreačná železnica vo vtedajšom Československu.
Okrem iného však po vzore podobných železníc slúžila aj na výchovu a motiváciu mladých železničiarov. Podobné železničky neskôr vznikli v Prešove, Plzni, či v iných mestách Československa. Zachovala sa však iba tá v Košiciach.
Prevádzku od vzniku financovali ČSD, po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 to bol nástupca – ŽSR. Prevádzku v súčasnosti financuje mesto Košice.
Zaujímavosti o železnici
Trať má v súčasnosti dĺžku 3,9 km s unikátnym rozchodom 1000 mm (rovnaký je iba v Bratislave na električkovej trati a v Tatrách na TEŽ).
V stanici Čermeľ sa nachádzajú dosiaľ používané historické výhybky a koľajnice pochádzajúce zo Štiavnickej železnice. Dráhové vozidlá, okrem motorového rušňa, sú zapísané ako hnuteľná národná kultúrna pamiatka do zoznamu pamiatkového fondu Slovenskej republiky.
Detská železnica v Košiciach je jediným miestom na Slovensku, kde si môžu deti a mládež na vlastnej koži vyskúšať vypraviť vlak a priamo sa podieľať na riadení železničnej dopravy a na prevádzke. Je to unikát, pretože prísne normy na „veľkej železnici“ toto neumožňujú.
Parkovanie a verejná doprava
Bezplatné záchytné parkovisko sa nachádza neďaleko stanice lesnej železnice Čermeľ na Čermeľskej ulici. Ak cestujete verejnou dopravou tu nájdete najlepší spoj. Autobus číslo 14 vás odvezie na zastávku Čermeľ.
Kam na výlet v Košiciach a okolí?
- ZOO Košice
- Dinopark Košice
- Vyhliadková veža Hradová
- Východoslovenské múzeum
- Jakabov palác
- Slovenské technické múzeum
- Dóm svätej Alžbety
autor: Alica, foto: Košická detská železnica