Detská železnica Košice

Košice

Môžem sám vypraviť vlakpomôcť s jeho riadením? Áno! Detská železnica Košice je jediné miesto na Slovensku, ktoré ponúka tento výnimočný zážitok.

Detská železnica Košice dopraje historickú jazdu, akú nezažiješ nikde inde. Dve parné mašinky Krutwig a Katka, ťa prevezú po 8 km trati Čermeľ – Alpínka – Čermeľ. Jazda trvá 30 minút.

Technický unikát

Historická železnica vznikla ešte v minulom storočí. Je jedinou Pionierskou železnicou, ktorá sa na Slovensku zachovala. Po jej dráhe ťa prevezie Katkanajstaršia funkčná parná lokomotíva v strednej Európe, ktorá patrí do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Detská železnica Košice
foto: Detská železnica Košice

Podujatia na Detskej železnici

Detská železnica Košice ročne organizuje desiatky podujatí, ako napríklad Noc svetiel, keď sa vlaky vydávajú na nočnú jazdu plnú hudby, tanca a svetelnej šou. Aby ti neušla žiadna z týchto akcií klikaj tu.

Železničiarom sa môže stať každý

Okrem jedinečnej možnosti riadiť vlak, si môžete vyskúšať prácu železničiara. Projekt dobrovoľníkov je pre všetkých nadšencov železníc vo veku 9 až 25 rokov. Stačí ak pošlete prihlášku. Staňte sa členom jediného Klubu mladých železničiarov na Slovensku.

Detská železnica Košice
foto: Detská železnica Košice

Cenník vstupeniek

Vstupenky si zakúpite 30 minút pred odchodom vlaku v pokladni na stanici Čermeľ, alebo Alpinka. Cestovné lístky kúpite aj vo vlaku u sprievodcu. Ak ste skupina s viac ako 15 osobami, je potrebné nahlásiť sa 48 hodín vopred.

Pre školské výlety má železnica pripravené špeciálne vstupné, ktoré zahŕňa bohatý program na trati, ale aj mimo nej.

Objednať si môžete aj súkromnú jazdu Rodinným vláčikom. Na výber máte drezinu a niekoľko typov vagónov aj s doplnkovými službami.

Podrobnosti o cenáchskupinových zľavách nájdete tu.

Otváracie hodiny – Cestovný poriadok

Vláčiky premávajú celoročne. Aktuálne časy prevádzkovania, nastávajúce akcie a program nájdete na hlavnej stránke železnice.

Detská železnice nepremáva v prípade zlého počasia, alebo obmedzenia na trati.

Detská železnica Košice
foto: Detská železnica Košice

História Detskej železnice v Košiciach

Košická detská železnica bola vybudovaná v Košiciach, počas rokov 1955 – 1956, ako Pionierska železnica. Miestnu dráhu financovalo Ministerstvo dopravy a bola to prvá rekreačná železnica vo vtedajšom Československu.

Okrem iného však po vzore podobných železníc slúžila aj na výchovu a motiváciu mladých železničiarov. Podobné železničky neskôr vznikli v Prešove, Plzni, či v iných mestách Československa. Zachovala sa však iba tá v Košiciach.

Prevádzku od vzniku financovali ČSD, po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 to bol nástupca – ŽSR. Prevádzku v  súčasnosti financuje mesto Košice.

Zaujímavosti o železnici

Trať má v súčasnosti dĺžku 3,9 km s unikátnym rozchodom 1000 mm (rovnaký je iba v Bratislave na električkovej trati a v Tatrách na TEŽ).

V stanici Čermeľ sa nachádzajú dosiaľ používané historické výhybky a koľajnice pochádzajúce zo Štiavnickej železnice. Dráhové vozidlá, okrem motorového rušňa, sú zapísané ako hnuteľná národná kultúrna pamiatka do zoznamu pamiatkového fondu Slovenskej republiky.

Detská železnica v Košiciach je jediným miestom na Slovensku, kde si môžu deti a mládež na vlastnej koži vyskúšať vypraviť vlak a priamo sa podieľať na riadení železničnej dopravy a na prevádzke. Je to unikát, pretože prísne normy na „veľkej železnici“ toto neumožňujú.

Parkovanie a verejná doprava

Bezplatné záchytné parkovisko sa nachádza neďaleko stanice lesnej železnice Čermeľ na Čermeľskej ulici. Ak cestujete verejnou dopravou tu nájdete najlepší spoj. Autobus číslo 14 vás odvezie na zastávku Čermeľ.

Kam na výlet v Košiciach a okolí?

autor: Alica, foto: Košická detská železnica


Lokalita Košice
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Košice, Čermeľ
Občerstvenie Bufet pri stanici Čermeľ
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom