Vyhliadková veža Hradová

Košice

Vyhliadková veža Hradová je vysoká 21 metrov a patrí Mestským lesom Košice. Bola postavená na vrchu Hradová vo výške 466 m n.m. Z rozhľadne sa vám naskytne panoramatický výhľad na mesto Košice, spolu s okolitými pohoriami Čierna hora, Volovské vrchy, Slanské vrchy.

Na každej strane vyhliadky sú umiestnené mapy s vyznačenými najvyššími vrcholmi v okolí a tiež je tu umiestnený ďalekohľad. V blízkosti sa nachádza zrúcanina Košického hradu, ktorého výstavba začala v 13. storočí a je príkladom nedostavaného hradu.

Súčasná rozhľadňa je postavená na mieste bývalej drevenej vyhliadkovej veže z roku 1909, prezývanej Rákociho rozhľadňa

Vyhliadková veža Hradová
Vyhliadková veža Hradová

Vyhliadková veža Hradová – Otváracie hodiny

Počas zimného obdobia je vyhliadková veža zatvorená. Zákaz vstupu na vyhliadku platí aj počas búrky. Overte si pred návštevou termín, cenu a čas sprístupnenia rozhľadne Hradová priamo na stránke prevádzkovateľa Mestské lesy Košice.

Ako sa sem dostať? Trasa zo strediska Hradová

Najrýchlejší prístup k vyhliadkovej veži vedie po lesnom chodníku zo strediska Hradová. Po celej trase Pod Vežou – Vyhliadková veža Hradová vás naviguje náučný chodník. Hore ste asi za 30 minút.

Na vyhliadku prídeme tiež po žltej značke zo strediska Čermeľ. Pôjdeme cez Košice, Čermeľ – Nad Suchou dolinou – Pod Vežou – Vyhliadková veža Hradová (čas výstupu tam do 1:30 hod., prevýšenie 225 m) – žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

MHD autobusom číslo 29 v smere na Kavečany a ZOO, vystúpime na zastávke Vyhliadková veža. Ďalej pokračujeme po žltej značke lesným chodníkom.

Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza v lokalite Hradová. Nájdete tu letný bufet, detské ihrisko a verejné WC.

Kam v okolí?

V Košiciach a okolí navštívte ZOO Košice, Dóm svätej Alžbety, Slanecký hrad, Botanickú záhradu Košice, alebo Čermeľskú železnicu. Pri obci Jasov preskúmajte Jasovskú jaskyňu a zo Zlatej Idky vyrazte na túru na Kojšovskú hoľu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú informatívne. Namerali sme ich na trase Pod Vežou – Košický hrad – Vyhliadková veža Hradová a späť.

foto: Govisity, Lukáš Holzer

Dĺžka:3 km Čas:2 hod Stúpanie:62 m Klesanie:62 m Lokalita: Košice Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Košice - stredisko Hradová, Čermeľ
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Hradová, Pod Vežou - Košický hrad - Vyhliadková veža Hradová a späť Občerstvenie: Bufet Hradová

Krakova hoľa
Nízke Tatry Krakova hoľa
Cyklodreziny Horehronie
Horehronie Cyklodreziny Horehronie
Slovenský orloj - Stará Bystrica
Kysuce Slovenský orloj – Stará Bystrica