Drevený kostol Hronsek

Zvolen

Pokiaľ chcete na vlastné oči vidieť jediný drevený artikulárny kostol na Horehroní, určite zavítajte do obce Hronsek. Táto vzácna drevená stavba bola postavená bez jediného klinca. Od roku 2008 patrí do zoznamu chránených pamiatok UNESCO.

Drevený kostol Hronsek
Drevený kostol Hronsek – foto: Shutterstock

Zopár zaujímavostí

Výstavba kostolíka začala v roku 1725 a bola ukončená za týchto podmienok: musel byť postavený v priebehu jedného roka, musel byť celý z dreva, postavený bez použitia kovových prvkov, nesmel mať vežu, vchod nesmel byť priamo z ulice.

Drevený kostol v Hronseku má vynikajúcu akustiku a je predurčený na organizovanie koncertov vážnej hudby. K oltáru patrí šestica vymeniteľných obrazov, ktoré sú rozmiestnené na priečelí chórov. Striedavo sa osadzujú do spoločného rámu oltára, podľa aktuálnej liturgie počas roka. Obrazy sú z roku 1771 od majstra Samuela Mialoviča.

V roku 1847 tu uzavrel manželstvo Andrej Sládkovič s hronseckou devou Antóniou Júliou Sekovičovou.

Drevený kostol Hronsek

Omše každú nedeľu a prehliadky

V kostolíku v Hronseku sa každú nedeľu o 9:00 hod. konajú evanjelické služby Božie. Prehliadky kostola mimo hlavnej turistickej sezóny, od septembra do apríla, je potrebné objednať tu.

Ako sa sem dostať?

Hronsek je vzdialený približne 11 km od Zvolena a 14 km od Banskej Bystrice. Drevený kostolík sa nachádza priamo v obci, na ulici A. H. Krčméryho.

Parkovanie a verejná doprava

Malé parkovisko priamo pred kostolíkom. Najbližšia železničná zastávka Hronsek, alebo autobusová zastávka Hronsek, bytovky.

Kam v okolí?

Obec Hronsek a jej okolie má návštevníkovi čo ponúknuť. Určite nevynechajte návštevu neďalekej drevenej zvonice, ktorá bola postavená vedľa kostola. Pokračujte prehliadkou Barokového kaštieľa a aspoň zvonku môžete obdivovať Vodný hrad, kde prebieha dlhoročná rekonštrukcia. Vo Zvolene si naplánujte prehliadku Zvolenského zámku a Pustého hradu.

zdroj: www.hronsek.sk, foto: Shutterstock, Ladislav Luppa


Lokalita Hronsek
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Hronsek
Trasa Obec Hronsek - Artikulárny drevený kostol Hronsek