Hámorský náučný chodník

Vihorlat

Hámorský náučný chodník v obci Zemplínske Hámre má štrnásť zastavení a spolu s obecným múzeom a turistickým informačným centrom má ambíciu oboznámiť verejnosť s históriou obce a krásami okolitej prírody.

Hámorský náučný chodník prepája obnovené pamiatky a historicky významné miesta spojené s niekdajšou priemyselnou činnosťou osady Josefsthal vybudovanej na úpätí Vihorlatských vrchov – ťažbou a spracovaním železnej rudy, výrobou dreveného uhlia, dopravou dreva.

Návštevníkov oboznamuje s udalosťami súvisiacimi so vznikom osady, prezentuje spôsob bývania v minulosti, zaujímavé architektonické prvky kamenných murovaníc, ktoré sa už inde v zemplínskom regióne nezachovali, dômyselný systém vodných kanálov budovaných kvôli hámrom a mnohé ďalšie.

Hámorský náučný chodník má 14 zastavení a dĺžku 6,8 km. Križuje sa s cyklotrasou Po sninskej úzkokoľajke (zelená značka) a pešou trasou Snina – Zemplínske Hámre – Rovienky – Sninský kameň (zelená značka). Náučný chodník je samoobslužný, po zastavenie č. 13 sa dá absolvovať na bicykli.

Hámorský náučný chodník
Hámorský náučný chodník – múzeum

Podujatia v obci Zemplínske Hámre

Počas roka sa koná viacero tradičných kultúrnych podujatí napr. Fašiangové hody, Veľkonočná burza, Stavanie mája, Cyrilo-metodský výstup na Vihorlat, Deň obce – Hámorská miľa, Tradičná žatva, Vihorlatská spojka, Hámorská paráda, Mikulášske trhy, Silvestrovský výstup na Sninský kameň a pod.

Otváracie hodiny obecného múzea

Múzeum je otvorené celoročne. Pre návštevníkov je k dispozícií zážitková exkurzia, výstava a remeselná dielňa, v ktorej sa konajú tvorivé dielne zamerané na aktuálnu výstavu, hrnčiarstvo, tkanie na krosnách a ukážku tradičnej kuchyne.

Turistické informačné centrum je otvorené zvyčajne od mája do októbra.

Športovo-rekreačný areál Barnova rika

Je prevádzkovaný za účelom podpory rozvoja turistiky a cestovného ruchu v obci Zemplínske Hámre a okolí. Zároveň je vyhľadávanou turistickou destináciou pre obyvateľov celého regiónu. Verejnosti poskytuje oddych, rekreáciu a zábavu. Kúpalisko je v prevádzke sezónne zvyčajne od mesiaca jún po mesiac september. Nachádza sa tu plavecký bazén, detský bazén s mokrou šmýkľavkou a sauna.

V areáli sa nachádza aj bufet Ivo Mika, ktorý sezónne návštevníkom ponúka možnosť občerstvenia. K dispozícii pre verejnosť je aj multifunkčné ihrisko.

Hámorský náučný chodník
Hámorský náučný chodník – múzeum

Kam v okolí?

Obec zároveň predstavuje jednu zo vstupných brán do Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, v ktorej sa nachádza viacero prírodných unikátov, ako napríklad územie európskeho významu Vihorlatský prales, ktorý je súčasťou Karpatských bukových pralesov zapísaných na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Sninský kameň je častým turistickým cieľom. Trasa s dĺžkou 4,5 km vedie z obce Zemplínske Hámre, žltá značka (1:15 hod) na sedlo Tri table (825 m n. m.) a zo sedla po červenej značke (0:40 hod).

K jazeru Morské oko prídeme z obce Zemplínske Hámre po žltej značke na sedlo Tri table (1:15 hod) a zo sedla po modrej značke (0:35 hod). 

Túra na Vihorlat z obce Zemplínske Hámre po žltej značke na sedlo Tri table (1:15 hod), potom po červenej 3,3 km cez Jedlinku na Sedlo Rozdiel (1:10 hod), z ktorého pokračuje zelená značka na Poľana pod Vihorlatom. Z tohto miesta potom ešte 30 min. po červenej (neoficiálnej) značke na samotný vrchol Vihorlatu.

zdroj a foto: Obec Zemplínske Hámre


Lokalita Vihorlat
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Zemplínske Hámre
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom