Hrad Uhrovec

Strážovské vrchy

Hrad Uhrovec nájdete v Strážovských vrchoch, približne 10 kilometrov od Bánoviec nad Bebravou. Ideálna trasa na Uhrovský hrad vedie z obce Uhrovské Podhradie.

Vedeli ste, že architektonicky je Uhrovecký hrad najhodnotnejším hradom na Slovensku? Má zachovanú neskororománsku kaplnku a veže, rozsiahly renesančný palác s mnohými architektonickými detailami. Pozorovať stále môžeme krb, záchod, aj cisterny, ktoré sa na iných hradných zrúcaninách nezachovali.

Hrad mal veľmi dobrú polohu a vďaka tomu sa nikdy nestal centrom bojov. Ako jeden z mála nikdy nebol dobitý. O záchranu konzerváciu a obnovu Hradu Uhrovec sa stará Občianske združenie Hrad Uhrovec od roku 2015.

Hrad Uhrovec
Hrad Uhrovec

Stručne z histórie Uhrovského hradu

Prvou písomnou správou o existencii už vybudovaného hradu a panstva je listina Ostrihomskej kapituly z roku 1295. Výstavba sa pripisuje trenčianskemu županovi Bášovi. Hrad postupne vlastnili Matúš Čák Trenčiansky, Žigmund Luxemburský, Albrecht Habsburský, Ondrej Danffy z Dobozu, Ondrej Kolár z Výčap.

K jeho postupnej deštrukcií prispeli Zayovci, ktorí sa presťahovali do pohodlnejšieho kaštieľa v Uhrovci. Na hrade udržiavali už iba strážne a hospodárske objekty. Neskôr začali Uhrovecký hrad využívať ako väznicu a v priebehu 18. storočia stratil svoju pôvodnú funkciu. Po požiari v júli 1848 začal nezadržateľne pustnúť.

Vstupné a otváracie hodiny

Vstupné nie je povinné, ale je možné Občianske združenie podporiť napríklad nákupom suvenírov, alebo občerstvenia. Tiež formou dobrovoľníctva pri obnove hradu.

Hrad je otvorený celoročne, dokonca tu býva kastelán, ktorý vás prevedie ako sprievodca. Na hrade môžete po dohode s kastelánom prenocovať s vlastným spacákom.

Hrad Uhrovec
Hrad Uhrovec

Malá hradná jaskyňa

Určite nakuknite do Hradnej jaskyne. Je verejnosti prístupná, ale cesta k nej nie je zaistená, dávajte si pozor. Nachádza sa na opačnej strane, ako je vchod do hradu.

Trasa na Hrad Uhrovec

Najlepší a najrýchlejší prístup je z obce Uhrovské Podhradie, lokalita Čerešňová po zelenej značke. Dĺžka výstupu je asi 45 minút.

Druhá trase vedie z lokality Jankov vŕšok a odtiaľ najprv po červenej a potom po modrej značke. Výstup trvá asi 1 hodinu a 30 minút.

Prídete sem tiež z obce Uhrovec, cez Jankov vŕšok, najprv po červenej a potom po modrej značke. Dĺžka výstupu touto variantou je do 2:30 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Uhrovské Podhradie, v lokalite Čerešňová. Autobusom do obce Uhrovecké Podhradie, alebo Uhrovec.

Kam v okolí?

Navštívte Kaštieľ v Uhrovci, Topoľčiansky hrad nad obcou Podhradie, alebo vrch Rokoš z Uhrovského Podhradia.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Uhrovské Podhradie – Hrad Uhrovec.

zdroj: Hrad Uhrovec


Dĺžka:
1,5 km
Čas:
0:45 hod
Stúpanie:
245 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Uhrovské Podhradie, Uhrovec
Turistická značka zelená
Trasa Uhrovské Podhradie - Hrad Uhrovec