Topoľčiansky hrad

Považský Inovec

Už na prvý pohľad je to krásny rozprávkový hrad s hlavnou hranolovou vežou. Topoľčiansky hrad sa nachádza na úpätí pohoria Považský Inovec, nad obcou Podhradie.

Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1235, v ktorej sa uvádza Topoľčiansky hrad už ako kráľovský majetok.

Hrad mal počas svojej existencie veľa majiteľov. Pamätá na časy hradného panstva, husitov, ale aj turecké vpády. V 18. storočí bol násilne poškodený cisárskymi vojskami.

Poslednými majiteľmi boli Stummerovci, ktorí v polovici 18. storočia poškodený hrad opravili, ale nakoniec sa presťahovali do kaštieľa v Topoľčanoch a hrad začal pustnúť.

V súčasnosti sa o zrúcaninu stará Občianske združenie Topoľčiansky hrad, ktoré má hrad v dlhodobom prenájme od obce Podhradie.

Zrúcanina Topoľčianskeho hradu je voľné prístupná po celý rok. Vstup je aj v tomto prípade, ako na všetky zrúcaniny na vlastné riziko.

Jaskyňa:

Asi 20 minút ďalej od hradu na trase modrej turistickej značky sa nachádza Jaskyňa Opálená skala. Je voľne prístupná, dlhá 50 metrov a žije v nej 6 druhov netopierov.

Ako sa sem dostať?

Topoľčiansky hrad sa nachádza nad obcou Podhradie, ktorá je vzdialená asi 16 km od Topoľčian, 37 km od Bánoviec nad Bebravou a 40 km od Piešťan.

Výstup je naozaj veľmi jednoduchý. Z obce Podhradie vedie priamo až pred hrad kamenistá cesta. Peši ste hore asi za 5 minút.

Kde parkovať?

Na vyznačenom parkovisku v obci Podhradie, neďaleko Kostola Premenenia Pána.

Verejná doprava:

Autobusom z Topoľčian, vystúpite na konečnej zastávke Podhradie.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podhradie – Topoľčiansky hrad a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:1 km Čas:1 hod Stúpanie:46 m Klesanie:46 m Lokalita: Považský Inovec Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Podhradie
Trasa: Podhradie - Topoľčiansky hrad a späť Web: http://topolcianskyhrad.sk/