Topoľčiansky hrad

Považský Inovec

Už na prvý pohľad je to krásny rozprávkový hrad s hlavnou hranolovou vežou. Topoľčiansky hrad sa nachádza na úpätí pohoria Považský Inovec, nad obcou Podhradie. Otváracie hodiny na hrade sú len počas hlavnej turistickej sezóny, viac info nájdete dole v článku.

Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1235. V nej sa uvádza Topoľčiansky hrad ako kráľovský majetok. Hrad mal počas svojej existencie veľa majiteľov. Pamätá na časy hradného panstva, husitov, ale aj turecké vpády. V 18. storočí bol násilne poškodený cisárskymi vojskami.

Poslednými majiteľmi boli Stummerovci, ktorí v polovici 18. storočia poškodený hrad opravili. Napokon sa presťahovali do kaštieľa v Topoľčanoch a hrad začal pustnúť. V súčasnosti sa o zrúcaninu stará Občianske združenie Topoľčiansky hrad, ktoré má hrad v dlhodobom prenájme od obce Podhradie.

Topoľčiansky hrad

Otváracie hodiny

Zrúcanina Topoľčianskeho hradu je prístupná v sezóne od apríla do septembra. Ako je dnes otvorené, si overíte priamo na stránke prevádzkovateľa tu. Vstup je aj v tomto prípade, ako na všetky zrúcaniny na vlastné riziko.

Trasa na Topoľčiansky hrad

Hrad sa nachádza nad obcou Podhradie. Je vzdialený asi 16 km od Topoľčian, 37 km od Bánoviec nad Bebravou a 40 km od Piešťan. Výstup je naozaj veľmi jednoduchý. Z obce Podhradie vedie priamo na hrad kamenistá cesta. Peši ste hore asi za 5 minút.

Asi 20 minút ďalej od hradu na trase modrej turistickej značky sa nachádza Jaskyňa Opálená skala. Je voľne prístupná, dlhá 50 metrov. Žije v nej 6 druhov netopierov.

Parkovanie a verejná doprava

Na vyznačenom parkovisku pod Topoľčianskym hradom v obci Podhradie, neďaleko Kostola Premenenia Pána. Autobusom z Topoľčian, vystúpite na konečnej zastávke v obci Podhradie.

Kam v okolí?

Navštívte Hrad Tematín, Rozhľadňu na Panskej Javorine, nad obcou Bojná spoznajte Hradisko Valy-Bojná, Rozhľadňu na Marháte, alebo nad obcou Radošina voľne prístupnú jaskyňu Čertova Pec.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podhradie – Topoľčiansky hrad a späť.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
46 m
Klesanie:
46 m
Lokalita Považský Inovec
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Podhradie
Trasa Podhradie - Topoľčiansky hrad a späť