Hrad Zborov

Bardejov

Hrad Zborov patrí na východnom Slovensku medzi najkrajšie, najväčšie a najzachovalejšie zrúcaniny. Nachádza sa blízko Bardejova, neďaleko obce Zborov. Ideálna trasa na Zborovský hrad je z obce Zborov a Dlhá Lúka.

Najstaršie zmienky o hrade pochádzajú zo začiatku 14. storočia, kde mal pôvodne plniť strážnu funkciu na obchodnej ceste z Poľska. Zaujímavosťou je, že lokalita bola už v roku 1950 vyhlásená za štátnu prírodnú rezerváciu, čo ju zaraďuje medzi najstaršie chránené územia na Slovensku.

Hrad Zborov
Zborovský hrad – foto: Govisity

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Zborov je pre verejnosť voľne prístupný celoročne. Vstupné sa môže platiť počas špeciálnych podujatí. Ich kompletný prehľad nájdete na stránke Občianskeho združenia na záchranu Zborovského hradu.

Trasa na Hrad Zborov

Zborovský hrad sa nachádza 8 km od mesta Bardejov, neďaleko obce Zborov. Najrýchlejší a najľahší výstup je z obce Zborov po žltej značke, dĺžka približne 30 minút. Výstup na Zborovský hrad z obce Dlhá Lúka po žltej značke trvá približne 45 minút.

Najdlhšia prístupová cesta na Zborovský hrad vedie z obce Andrejová po červenej turistickej značke, kde výstup zaberie približne 1 hodinu.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pri obci Dlhá Lúka. Nachádza sa na poli, hneď pri obci. Ďalej pokračuje po žltej značke. Parkovacie miesta sa nachádzajú aj v obci Zborov, na ulici Podhradie.

Kam v okolí?

Prehliadku hradu odporúčame spojiť s návštevou Bardejovských kúpeľov a mesta Bardejov, ktoré je od roku 2000 zapísané do Svetového dedičstva UNESCO. Za návštevu určite stojí drevený kostolík v obci Hervartov. Nad obcou Hervartov navštívte Rozhľadňu Žobrák.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Obec Zborov – Zborovský hrad a späť.

Foto: Turisticky, Jakub Halun, Govisity


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
135 m
Klesanie:
135 m
Lokalita Bardejov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Obec Zborov, Dlhá Lúka, Andrejová
Turistická značka červená, žltá
Trasa Obec Zborov - Zborovský hrad a späť