Jaskyňa Zlá Diera

Šariš

Jaskyňa Zlá diera prezývaná aj ako Zla džura, alebo Lipovecká jaskyňa, je jediná sprístupnená džura v Prešovskom okrese a to od roku 1999. Nachádza sa pri obci Lipovce.

Na klasickú prehliadku, ako vo väčšine jaskýň, úplne zabudnite. Jaskyňa Zlá diera nemá vybudované umelé osvetlenie. Podzemie budete objavovať ako skutočný jaskyniar s prilbou na hlave, karbidkou, alebo vlastnou baterkou.

Mnohých určite poteší informácia, že v podzemí pravidelne zimuje až 12 druhov netopierov a je veľmi pravdepodobné, že ich uvidíte.

Jaskyňa Zlá diera

Koľko trvá prehliadka?

Základná trasa má približne 40 minút. Je nenáročná a zvládnu ju aj deti. Zíde sa pevná obuv a teplé oblečenie, pretože vo vnútri je len 7 stupňov.

Pre najodvážnejších bádateľov pripravili sprievodcovia špeciálnu trasu, cez veľmi úzke jaskynné priestory v jaskyniarskom odeve.

Čo sa nachádza pod zemou?

V útrobách jaskyne budeme obdivovať nádherné prírodné bohatstvo. Katarínska hala má priemer až 30 metrov a leží v hĺbke 28 metrov. Jazierko šťastia nepochybne upúta každého návštevníka. Traduje sa, že keď si do neho namočí mladá žienka prsty, tak do roka si nájde ženícha.

Jaskyňa Zlá diera

Okolie je ideálne na relax

Pri vstupe sa nachádza oddychová zóna, detské ihrisko, studnička a pôsobivá vyhliadka Srdiečko.

Ako sa sem dostať?

Prístup ku jaskyni nájdeme medzi obcami Lipovce a Lačnov. Z hlavnej cesty sem vedie chodník cez les. Naviguje vás smerová šípka. Trasa začína priamo tu, od vstupnej brány.

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkujte na tomto malom parkovisku, pri hlavnej ceste, medzi obcami Lipovce a Lačnov. Najbližšia autobusová zastávka je v obci Lipovce.

Jaskyňa Zlá diera

Vstupné do Zlej diery

Dospelí platia za vstup 9€ a mládež/deti 5€. Kompletný cenník je zverejnený na webovej stránke prevádzkovateľa.

Otváracie hodiny

Jaskyňa je otvorená každoročne od apríla do novembra. Ako je dnes otvorené, overíte priamo tu. Kontakt na správcu 0905 237 565, 0907 967 316, alebo mailom: kosc@zladiera.sk

Kam v okolí?

Navštívte Lačnovský kaňon, Vyhliadku Srdiečko, zrúcaninu Hradu Lipovce, Kaštieľ vo Fričovciach, Spišský hrad, alebo Spišskú kapitulu, pri obci Spišské Podhradie.

foto: Jaskyňa Zlá diera


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
84 m
Klesanie:
84 m
Lokalita Šariš
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Lipovce
Trasa Lipovce - Jaskyňa Zlá diera