Kaštieľ Oščadnica

Kysuce

Kaštieľ Oščadnica nechal začiatkom 20. storočia postaviť pruský gróf Franz Ballestrem ako svoje poľovnícke sídlo. Dvojpodlažný kaštieľ je postavený v historizujúcom štýle, budova je dvojpodlažná, dvojtraktová, so sedlovou strechou, orientovaná v smere východ –  západ.

Táto národná kultúrna pamiatka sa nachádza na severe Slovenska v blízkosti českých a poľských hraníc. Konkrétne v obci Oščadnica v Žilinskom kraji na Kysuciach. V rokoch 2020 – 2022 prešiel kaštieľ kompletnou rekonštrukciou. Získal tak nový reprezentatívny vzhľad a modernizované výstavné priestory.

Kaštieľ Oščadnica
Kaštieľ Oščadnica – Kysucká galéria

Prejdite sa cez lesopark pred návštevou Kysuckej galérie

Kaštieľ obklopuje krásny, rozsiahly lesopark s desiatkami druhov domácich a zahraničných drevín. Po priestoroch lesoparku Vás prevedie sieť upravených chodníkov s lavičkami, obdivovať tu môžeme aj fontánu a rôzne umelecké diela.

V súčasnosti je kaštieľ sídlom Kysuckej galérie v Oščadnici. Vo výstavných priestoroch sa nachádzajú zaujímavé umelecké expozície a prebiehajú tu aj krátkodobé výstavy súčasného slovenského a zahraničného umenia.

Cenník a otváracie hodiny

Vstupné do galérie je 4 €. Deti a seniori majú 50% zľavu. Vstup do lesoparku je bezplatný. Kompletný cenník a otváracie hodiny nájdete na officiálnej webstránke Kysuckej galérie.

Kaštieľ Oščadnica
Kaštieľ Oščadnica – Kysucká galéria

Ako sa sem dostať?

Kaštieľ Oščadnica sa nachádza v rovnomennej obci na severe Slovenska, v regióne Kysuce, cca 6 km od mesta Čadca, 27 km od mesta Žilina. Vstup do areálu je od kruhového objazdu na začiatku obce Oščadnica.

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať môžete priamo pred vchodom do kaštieľa, parkovanie je pre návštevníkov bezplatné. Najbližšia autobusová zastávka Oščadnica, Kysucká galéria. Železničná zastávka Oščadnica, je od kaštieľa vzdialená cca 1,5 km.

Kam v okolí?

Podcast Kaštieľ Oščadnica

Autor textu a fotografie: Jaroslav Pitoňák


Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká