Slovenský orloj – Stará Bystrica

Kysuce

Vedeli ste, že prvý slovenský orloj a zároveň najväčšia drevená socha sa nachádza na Kysuciach v obci Stará Bystrica? Postavený bol v roku 2009 na základe návrhu sochára Viliama Lovišku, priamo v centre na námestí.

Slovenský orloj - Stará Bystrica
Slovenský orloj – Stará Bystrica

Zopár zaujímavostí

Kompozícia stavby predstavuje sediacu Sedembolestnú Pannu Máriu. Na orloji pod drevenými výklenkami môžete pozorovať šesť bronzových sôch významných slovenských dejateľov.

Srdcom orloja je tzv. astroláb – astronomické hodiny. Dajú sa z neho vyčítať mnohé údaje: slnečný čas, poloha slnka a mesiaca, fázy mesiaca, či dátum.

Zaujímavosťou je, že astroláb je považovaný za jeden z najpresnejších na svete.

Prevádzka slovenského orloja

Slovenský orloj – Stará Bystrica odbíja každú celú hodinu od 8:00 do 22:00, kedy si môžeme vychutnať promenádu siedmich apoštolov. Vo vežičke orloja sú dva zvony, jeden odbíja čas a druhý tvorí len zvuk počas promenády apoštolov.

Orloj má svoju romantickú atmosféru večer, keď sa rozsvieti a vy si vychutnáte jeho neobyčajné čaro. V blízkosti sa nachádza kaviareň, reštaurácia, ale aj Turistické informačné centrum pod Orlojom.

Ako sa sem dostať?

K orloju prídeme jednoducho, stačí navštíviť centrum obce Stará Bystrica na Kysuciach. Vedie sem cyklotrasa Bystrická cyklomagistrála z Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšia autobusová zastávka Stará Bystrica, námestie. Parkovať môžeme hneď pri orloji, priamo na hlavnom námestí.

Kam v okolí?

Nad Starou Bystricou sa nachádza Rozhľadňa na Bobovci, nad obcou Klubina Rozhľadňa na Hladkom vrchu. 13 km od Starej Bystrice Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke, v Krásne nad Kysucou Rozhľadňu u Jantov.


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Stará Bystrica
Trasa Stará Bystrica, námestie - Slovenský orloj
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom