Rozhľadňa u Jantov

Kysuce

Novopostavená Rozhľadňa u Jantov sa nachádza nad mestom Krásno nad Kysucou. Nájdeme ju v osade U Jantov na vrchu Diel (560 m n.m.). Vyhliadka bola slávnostne otvorená pre verejnosť 30. augusta v roku 2020. Vďaka skvelému umiestneniu ponúka návštevníkom ideálny výhľad na mesto a okolie.

Rozhľadňa u Jantov bola postavená podľa návrhu architekta Stanislava Mikovčáka, ktorý sa podieľal aj na výstavbe ďalších rozhľadní na Kysuciach. Napríklad Vyhliadka na Hladkom vrchu, Rozhľadňa na Dedovke, Rozhľadňa na Bobovci, alebo Rozhľadňa Zákopčie. Vyhliadka nad Krásnom nad Kysucou symbolizuje spojenie zeme a neba. Symbol budúcnosti, ktorý vidíme v našich deťoch a symbol nadhľadu, ktorý je potrebný v medziľudských vzťahoch. Na prvom poschodí obdivujte galériu a zaujímavé informácie o meste.

Rozhľadňa u Jantov
Rozhľadňa u Jantov

Vedeli ste, že je tu umiestnená časová schránka?

Rozhľadňa u Jantov má ešte jednu zvláštnosť a to, že v základoch je zabetónovaná časová schránka s odkazom pre budúcnosť. Odkaz je uchovaný v oceľovej vodotesnej rúre a zaistený plastovým obalom.

V časovej schránke je umiestnený list primátora, ktorý sa prihovára potomkom, odkaz architekta Stanislava Mikovčáka, nákres vyhliadkovej veže, noviny Krasňan z júna 2020, fotografia súčasného mesta Krásno nad Kysucou a 2, 1 – eurové a 50, 20 a 10 centové mince. Do schránky bolo ešte pribalené ochranné rúško, ako symbol pandémie v roku otvorenia a výstavby.

Krížová cesta a kovové plastiky

Krížovú cestu tvorí 14 zastavení, od odsúdenia Ježiša Krista, až po jeho pochovanie do hrobu. Kovové plastiky jednotlivých zastavení krížovej cesty sú vytvorené z kovových historických artefaktov, ktoré boli nájdené v osadách mesta Krásno nad Kysucou.

Rozhľadňa u Jantov
Rozhľadňa u Jantov

Trasa z Krásna nad Kysoucou na Rozhľadňu u Jantov

Prídeme sem z lokality Zákysučie a od osady u Jantov. Odbočka na krížovú cestu začína neďaleko žel. stanice v Krásne nad Kysucou. Chodník má pomerne náročné, ale krátke stúpanie. Na trase sa nachádzajú lavičky, drevený prístrešok a studnička. Od stanice v Krásne sa vydajme po ulici Dielničky, ďalej nás už nasmeruje šípka a zastavenia krížovej cesty. Výstup trvá približne 45 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza na ulici Dielničky, pri Kaplnke Panny Márie. Autobusová zastávka Krásno nad Kysucou, Zákysučie a odtiaľ cez žel. prejazd. Vlakom prídeme do žel. stanice Krásno nad Kysucou.

Kam na výlet na Kysuciach?

Rozhľadňa Tábor nad Kysuckým Novým Mestom
Mikovčákova Rozhľadňa
Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera
Skanzen vo Vychylovke
Kamenné gule Megoňky
Slovenský orloj v Starej Bystrici
Detský vodný svet v Krásne nad Kysucou
Čarovná lúka v Oščadnici
Rozhľadňa Surovina

Podcast Rozhľadňa u Jantov

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Krásno nad Kysucou, žel. stanica – Rozhľadňa u Jantov.


Dĺžka:
2 km
Čas:
0:40 hod
Stúpanie:
175 m
Klesanie:
175 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Krásno nad Kysucou
Trasa Krásno nad Kysucou, žel. stanica - Rozhľadňa u Jantov