Rozhľadňa u Jantov

Kysuce

Novopostavená Rozhľadňa u Jantov sa nachádza nad mestom Krásno nad Kysucou. Nájdete ju v osade U Jantov na vrchu Diel (560 m n.m.). Vyhliadka bola slávnostne otvorená pre verejnosť 30. augusta v roku 2020. Vďaka skvelému umiestneniu ponúka návštevníkom ideálny výhľad na mesto a okolie.

Rozhľadňa u Jantov bola postavená podľa návrhu architekta Stanislava Mikovčáka, ktorý sa podieľal aj na výstavbe ďalších rozhľadní na Kysuciach. Napríklad Vyhliadka na Hladkom vrchu, Rozhľadňa na Dedovke, Rozhľadňa na Bobovci, alebo Rozhľadňa Zákopčie. Vyhliadka nad Krásnom nad Kysucou symbolizuje spojenie zeme a neba. Symbol budúcnosti, ktorý vidíme v našich deťoch a symbol nadhľadu, ktorý je potrebný v medziľudských vzťahoch. Na prvom poschodí obdivujte galériu a zaujímavé informácie o meste Krásno nad Kysucou.

Rozhľadňa u Jantov
Rozhľadňa u Jantov

Rozhľadňa u Jantov má ešte jednu zvláštnosť a to, že v základoch je zabetónovaná časová schránka s odkazom pre budúcnosť. Odkaz je umiestnený v oceľovej vodotesnej rúre a zaistený plastovým obalom. V časovej schránke je umiestnený list primátora, ktorý sa prihovára potomkom, odkaz architekta Stanislava Mikovčáka, nákres vyhliadkovej veže, noviny Krasňan z júna 2020, fotografia súčasného mesta Krásno nad Kysucou a 2, 1 – eurové a 50, 20 a 10 centové mince, ako spomienka na rok 2020. Do schránky bolo ešte pribalené ochranné rúško, ako symbol situácie v roku otvorenia a výstavby.

Trasa z Krásna nad Kysoucou na Rozhľadňu u Jantov

Prídeme sem z lokality Zákysučie a od osady u Jantov. Odbočka na krížovú cestu začína neďaleko žel. stanice v Krásne nad Kysucou. Chodník má pomerne náročné, ale krátke stúpanie. Na trase sa nachádzajú lavičky, drevený prístrešok a studnička. Od stanice v Krásne sa vydajme po ulici Dielničky, ďalej nás už nasmeruje šípka a zastavenia krížovej cesty. Výstup trvá približne 45 minút.

Rozhľadňa u Jantov
Rozhľadňa u Jantov

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza na ulici Dielničky, pri Kaplnke Panny Márie. Autobusová zastávka Krásno nad Kysucou, Zákysučie a odtiaľ cez žel. prejazd. Vlakom prídeme do žel. stanice Krásno nad Kysucou.

Kam na výlet na Kysuciach?

Navštívte ďalšie rozhľadne a vyhliadky, napríklad: Rozhľadňu Tábor nad Kysuckým Novým Mestom, Mikovčákovu Rozhľadňu, Rozhľadňu Zarúbaná Kýčera, Rozhľadňa Luby, alebo obdivujte Skanzen vo Vychylovke, Kamenné gule Megoňky a Slovenský orloj v Starej Bystrici.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Krásno nad Kysucou, žel. stanica – Rozhľadňa u Jantov a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:4 km Čas:2 hod Stúpanie:175 m Klesanie:175 m Lokalita: Kysuce Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Krásno nad Kysucou
Trasa: Krásno nad Kysucou, žel. stanica - Rozhľadňa u Jantov a späť
Rozhľadňa Brezno
Horehronie Rozhľadňa Brezno
Vtáčnik
Vtáčnik Vtáčnik