Kúpele Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy patria k najvýdatnejším uhličitým liečivým prameňom v Európe. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch pochádza z konca 13. storočia. Dnešné kúpele sú vhodné prevažne na liečbu nervových ochorení, depresívnych stavov, korekciu vysokého krvného tlaku a liečbe mozgovej aterosklerózy. Vďaka výborným klimatickým podmienkam sú vhodné aj na liečbu ochorení dýchacích ciest.  

V areáli kúpeľov si môžete užiť prechádzku kúpeľným parkom, ktorý dopĺňa unikátne jazierko s názvom Kráter ohraničené travertínovým valom. Kúpeľný park postupne prechádza do ihličnatých lesov, čo dodáva kúpeľom horský ráz. V travertínovom lome na okraji obce sa nachádza 104 travertínových sôch z dielen rôznych svetových umelcov.

Kráter vo Vyšných Ružbachoch
Kráter Vyšné Ružbachy

Ako sa sem dostať? 

Kúpele Vyšné Ružbachy sa nachádzajú na okraji obce Vyšné Ružbachy, približne 15 kilometrov od Starej Ľubovne. Dostať sa do Vyšných Ružbachov je možné od Popradu po hlavnej ceste smerom na Starú Ľubovňu alebo od Prešova po hlavnom ťahu smerom na Starú Ľubovňu.

Parkovanie a verejná doprava 

Parkovanie v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy je spoplatnené. Zľavu z platenia parkovného ajú hostia ubytovaní v kúpeľoch a držitelia preukazov ZŤP.

Do Kúpeľov Vyšné Ružbachy je možné dostať sa autobusovou dopravou. Jazdia sem medzimestské autobusy zo Starej Ľubovne, prípadne Kežmarku. Priamo pre kúpeľmi stoja aj niektoré diaľkové linky. Najbližšia železničná stanica sa nachádza v Nižných Ružbachoch.

Kúpele Vyšné Ružbachy
Kúpele Vyšné Ružbachy

Ubytovanie v kúpeloch Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy ponúkajú ubytovanie v Grand Hotel Strand, Švajčiarskych domčekoch alebo Hoteloch Travertín I a Travertín II. Návštevníci kúpeľov si môžu vybrať z bohatej ponuky relaxačných aj liečebných pobytov.

Kam v okolí?

V okolí nájdete množstvo zaujímavých pamiatok a prírodných krás. Za návštevu stojí centrum mesta Bardejov, ktoré je zapísané v UNESCO, drevený kostol v obci Hervartov, či Zborovský hrad nachádzajúci sa v neďalekej Dlhej Lúke.  Na túru sa vyberte z kúpeľov do lokality Vysoké Skalky.

foto: Tomasz Przechlewski, Česlav Gajdzica


Lokalita Vyšné Ružbachy