Vysoké Skalky

Pieniny

Vysoké Skalky sú najvyšší vrch v NP Pieniny s nadmorskou výškou 1 050 m n.m. Značená trasa sem vedie z obce Stráňany, alebo dlhšia túra z lokality Veľký Lipník. Nachádzajú sa priamo na slovensko-poľskej hranici, preto ich môžete na mape nájsť aj pod názvom Wysoka. Mesto Stará Ľubovňa je vzdialené približne 20 km.

Na samotnom vrchole vybudovali zábradlím zabezpečenú vyhliadkovú plošinu, odkiaľ je nádherný výhľad na Vysoké Tatry, Belianske Tatry, alebo Babiu horu. Záverečný úsek výstupu patrí medzi náročné, keďže sa tu nachádzajú technické zabezpečovacie pomôcky a kovové rebríky. Lokalita je prístupná celoročne.

Vysoké Skalky
Vysoké Skalky

Trasa na Vysoké Skalky

Najľahší prístup sem vedie po zelenej značke, ktorá začína neďaleko obce Stráňany. Výstup trvá približne do 1 hod. a 30 minút.

Dlhšia turistická trasa sem vedie z obce Veľký Lipník, ktorá pokračuje ďalej po hrebeni až do cieľa. Prejdete ju do 2 hod.

Celú trasu je možné naplánovať aj ako okruh. Napríklad túra Stráňany – Vysoké Skalky – Huściawa – Lesnické sedlo – Veľký Lipník zaberie približne 4 hodiny.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšia autobusová zastávka Stráňany, horný koniec, alebo Veľký Lipník, Obecný úrad. Parkovacie miesta sa nachádzajú v obci Veľký Lipník pri pošte a Jednote.

Kam v okolí?

Neďaleko sa tiež nachádza Ľubovniansky hrad a skanzen, Kráter vo Vyšných Ružbachoch a Nestville Park. Navštívte tiež Prielom a splav Dunajca, alebo Múzeum Červený Kláštor.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Stráňany, sedlo – Kapralowa Wysoka – Vysoké Skalky a späť.


Dĺžka:
8 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
350 m
Klesanie:
350 m
Lokalita Pieniny
Náročnosť stredná
Prístupový bod Stráňany
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Stráňany, sedlo - Kapralowa Wysoka - Vysoké Skalky a späť