Šášovský hrad

Štiavnické vrchy

Nad Šášovským Podhradím a riekou Hron sa vypína neprehliadnuteľný Šášovský hrad, ktorý sa prvý raz spomína v listine z roku 1253.

Spolu s neďalekým hradom Revište strážil priechod cez hronský úval. V 14. storočí bol vo vlastníctve štiavnického grófa, potom ho Žigmund daroval svojej manželke Barbore.

V roku 1447 sa ho zmocnil Ján Jiskra z Brandýsa. Hrad bol jedným z najznámejších sídiel lúpežných šľachticov Dóciovcov, ktorí ho vlastnili do roku 1647.

Počas protihabsburského povstania hrad Tököliho vojaci v roku 1677 ťažko poškodili. V roku 1708 jeho skazu zavŕšili cisárske vojská.

Hrad bol ostreľovaný ešte aj v roku 1945, kedy sa v hradnej veži usadila časť posádky ustupujúcej nemeckej armády, počas oslobodzovacích bojov.

V roku 2003 vzniklo Združenie na záchranu hradu Šášov, ktoré sa snaží zachovať túto kultúrnu pamiatku pre ďalšie generácie. Aktuálne prebieha konzervovanie a obnovenie dôležitých častí hradu.

Šášovský hrad
Šášovský hrad

Ako sa sem dostať?

Obec Šášovské Podhradie sa nachádza 6 km od Žiaru nad Hronom a 15 km od Kremnice.

Priamo z obce Šášovské Podhradie vedie na hrad turistická značka, po lesnej ceste. Sledujte zelené turistické značenie. Hore ste asi za 15 minút. Po ceste sa nachádzajú dva drevené prístrešky s posedením.

Prídete sem tiež zo železničnej stanice Žiar nad Hronom, cez Ladomer,  najprv po modrej a potom po zelenej značke. Na hrade ste asi za 1 hodinu.

Otváracie hodiny:

Hrad je dostupný celoročne.

Kde parkovať?

V obci Šášovské Podhradie. Neďaleko odbočky ku hradu sa nachádza niekoľko parkovacích miest.

Verejná doprava:

Najbližšia zastávka autobusu Šašovské Podhradie – horáreň. Najbližšia železničná stanica Žiar nad Hronom. Najbližšia železničná zastávka Šášovské Podhradie.

Kam v okolí:

Neďaleko Žarnovice odporúčame navštíviť Hrad Revište, ktorý je vzdialený od Šášovského asi 23 km.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Šášovské Podhradie – Šášovský hrad a späť.

Zdroj:  Združenie na záchranu hradu Šášov

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:1 km Čas:1 hod Stúpanie:90 m Klesanie:90 m Lokalita: Štiavnické vrchy Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Šášovské Podhradie
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Šášovské Podhradie - Šášovský hrad a späť Web: http://www.hradsasov.pum.sk/
Jahňací štít
Vysoké Tatry Jahňací štít
Rozhľadňa Tvrdošín
Orava Rozhľadňa Tvrdošín
Stratenský kaňon
Slovenský raj Stratenský kaňon