Skalný hríb – Čertova skala

Zvolen

Takúto záhadnú skalu by ste inde na Slovensku, dokonca v celej Európe, hľadali márne. Skalný hríb – Čertova skala sa nachádza v prírodnej rezervácii Boky, len neďaleko od mesta Zvolen, na juhu Kremnických vrchov. Je to skutočný prírodný unikát.

Povesť o tajomnej skale hovorí, že si ju nachystal zlý čert, ktorý chcel potrestať obyvateľov Budče. Mal zákerný plán a chcel na dedinu zhodiť tento obrovský balvan. Našťastie ho prekvapil zavčas rána slnečný svit.

Skalný hríb – Čertova skala je v skutočnosti sopečný balvan s rozmermi približne 5 metrov kubických. S najväčšou pravdepodobnosťou vznikol zvetrávaním okolitej mäkšej horniny. Tento jav vytvára pocit, ako by zostal stáť len na stopke, alebo dokonca levitoval vo vzduchu.

Na prvý pohľad by ste si povedali, že sa skala o chvíľu zrúti. Napriek tomu je stále pevná, a tak veríme, že bude navštevníkov lákať aj naďalej.

Ako sa sem dostať?

Prídete sem po náučnom chodníku, ktorý prechádza cez krásnu prírodnú rezerváciu Boky. Začína kúsok za obcou Budča a končí v Hronskej Dúbrave. Celkovo má 13 informačných tabuliek.

Prechádzka náučným chodníkom je nenáročná, má celkovú dĺžku 5,3 km.

Parkovanie:

Možností je viacero. Zopár parkovacích miest sa nachádza na začiatku chodníka za obcou Budča, alebo pred reštauráciou Čertovská koliba.

Verejná doprava:

Železničná zastávka Budča, alebo stanica Hronská Dúbrava.

Kam v okolí?

Navštívte zrúcaninu Pustého hradu, priamo nad mestom Zvolen.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Budča – Čertova skala a späť.

foto: Obec Budča

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:9 km Čas:3:30 hod Stúpanie:264 m Klesanie:264 m Lokalita: Zvolen Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Budča, Hronská Dúbrava
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Budča - Čertova skala a späť