Rozhľadňa Dubová

Rajec

Rozhľadňa Dubová ponúka ukážkový výhľad na Rajeckú dolinu. Jej návštevu odporúčame spojiť s náučným chodníkom „Okolím Rajeckého hradu„, ktorý začína v centre Rajca pri budove múzea na námestí SNP. Prvá časť turistickej trasy vedie spočiatku cez polia, okolo bieleho kríža a druhá pokračuje lesom.

Celkovo prejdete trasu s dĺžkou viac ako 5 km, kde na zaujímavých miestach boli vybudované informačné tabule spolu s QR kódmi. Môžete si vďaka nim do mobilu načítať informácie o projekte náučného chodníka, remeslách v okolí Rajca, zvieratách a rastlinách, ktoré tu žijú, a tiež info o histórii Rajeckého hradu.

Po celej trase vybudovali pri chodníku odpočinkové miesta s lavičkami a krásnymi výhľadmi na Rajeckú dolinu a okolité vrchy a pohoria.

Rozhľadňa Dubová
Rozhľadňa Dubová – foto: Turisticky.sk

O Rajeckom hrade

Prvá písomná zmienka o Rajeckom hrade pochádza z roku 1299, dodnes sa z neho zachovalo len málo. Zostali len ruiny kamenného opevnenia. Celkovo o jeho histórii veľa nevieme, viac sa dočítate TU. Pokiaľ sa rozhodnete prejsť celý náučný chodník z Rajca na rozhľadňu na vrchu Dubová a Rajecký hrad, rátajte s časom približne do 3 hodín.

Ako sa sem dostať? Rozhľadňa Dubová po náučnom chodníku

Odporúčame trasu Rajec, vlak – Kúpalisko Veronika – Rozhľadňa Dubová (čas výstupu približne 1 hodina, prevýšenie 279 m) – zelená značka

Rozhľadňa Dubová
Rozhľadňa Dubová

Parkovanie a verejná doprava

Pokiaľ prídete autom, zaparkovať môžete pri kúpalisku Veronika v Rajci, kde sa napojíte na trasu náučného chodníka.

Železničná a autobusová stanica sa nachádza neďaleko centra v Rajci. Na križovatke (Nádražná ulica) hľadajte zelenú značku a pokračujte po nej až na rozhľadňu.

Kam v okolí?

Pokračujte po zelenej značke na vrch Žibrid, alebo na skalný Zbyňovský budzogáň.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Rajec – Rozhľadňa Dubová – Rajecký Hrad – Jasenové.

Dĺžka:6 km Čas:3 hod Stúpanie:307 m Klesanie:307 m Lokalita: Rajec Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Rajec
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Rajec - Rozhľadňa Dubová - Rajecký Hrad - Jasenové a späť

Krakova hoľa
Nízke Tatry Krakova hoľa
Cyklodreziny Horehronie
Horehronie Cyklodreziny Horehronie
Slovenský orloj - Stará Bystrica
Kysuce Slovenský orloj – Stará Bystrica