Zbyňovský budzogáň

Súľovské vrchy

V Rajeckej doline, na svahu pod vrchom Žibrid, sa nachádza veľmi zaujímavý prírodný úkaz. Skalný Zbyňovský budzogáň. Vedie sem trasa cez náučný chodník Stratený budzogáň z Rajeckých Teplíc. Tento výtvor prírody sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku.

Skala vznikla erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Skalný útvar má úzku základňu a širšiu vrchnú časť. Dosahuje výšku takmer 14 metrov.

Čo hovorí legenda?

O skalnom budzogáni existuje jedna legenda, ktorá vysvetľuje jeho vznik. V minulosti na tomto svahu rástol Hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor, a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z toho Hromodubu nejaký vyrobí. Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme a preklial ho. Z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.

Zbyňovský budzogáň
Zbyňovský budzogáň – foto: Turisticky.sk

Trasa na Zbyňovský budzogáň

Ku skale vedie veľmi jednoduchý turistický chodník, ktorý vás dovedie priamo pred budzogáň, ale aj na skalnú vyhliadku nad ním.

Trasa začína v Rajeckých Tepliciach na Námestí SNP a ďalej prechádza ponad obec Zbyňov. Sledujte žltú turistickú značku. Prevýšenie je do 500 m s dĺžkou približne 6,5 km.

Trasa zo Súľova cez Sedlo Patúch a Žibrid trvá do 1:40 hod. Sledujte najprv červenú značku a potom trasu náučného chodníka. Chodník je dobre značený smerovými šípkami.

Náučný chodník Stratený budzogáň

Prednedávnom z Rajeckých Teplíc vybudovali náučný chodník Stratený budzogáň so 6 stanovištami. Na každom stanovišti sa dozviete viac o prostredí, ktorým práve prechádzate. TU začína náučný chodník v Rajeckých Tepliciach.

Cestu si môžete asi o polovicu skrátiť, pokiaľ začnete túru v obci Zbyňov.

Parkovanie a verejná doprava:

V Rajeckých Tepliciach záchytné parkovisko pri Penzióne Mlynárka, pred parkom, na ulici Osloboditeľov. V Zbyňove parkovisko pred Jednotou, na Obchodnej ulici. Rajecké Teplice, aj Zbyňov majú železničnú zastávku. Vlaky premávajú zo Žiliny a Rajca. Autobusová stanica v Rajeckých Tepliciach a v Zbyňove na rázcestí.

Hrad Lietava
Hrad Lietava – foto: Shutterstock

Kam v okolí?

Pozri tiež Hojdačku nad mestom Rajecké Teplice v lokalite Skalky. Navštívte vrch Žibrid, Lietavský hrad, alebo Rozhľadňu Dubová nad Rajcom.

Podcast Zbyňovský budzogáň

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Rajecké Teplice – Zbyňovský budzogáň a späť.

Zdroj: Obec Zbyňov

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:13 km Čas:4 hod Stúpanie:500 m Klesanie:500 m Lokalita: Súľovské vrchy Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Zbyňov, Rajecké Teplice
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Rajecké Teplice - Zbyňovský Budzogáň a späť Občerstvenie: Hostinec u Martina