Zbyňovský budzogáň

Strážovské vrchy

V Rajeckej doline, na svahu pod vrchom Žibrid, sa nachádza veľmi zaujímavý prírodný úkaz – Skalný Zbyňovský budzogáň. Dovedie nás sem trasa cez náučný chodník Stratený budzogáň z Rajeckých Teplíc. Tento výtvor prírody sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku.

Skala vznikla erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Skalný útvar má úzku základňu a širšiu vrchnú časť. Dosahuje výšku takmer 14 metrov.

Čo hovorí legenda o Stratenom budzogáni?

Existuje legenda, ktorá popisuje vznik Strateného budzogáňa. V minulosti na tomto svahu rástol Hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z Hromodubu jeden vyrobí.

Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme a preklial ho. Z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.

Zbyňovský budzogáň
Zbyňovský budzogáň

Trasa na Zbyňovský budzogáň

Pred budzogáň, ale aj na skalnú vyhliadku nad ním vedie veľmi jednoduchý turistický chodník.

Trasa začína v Rajeckých Tepliciach na Námestí SNP a ďalej prechádza ponad obec Zbyňov. Kráčame po žltej značke asi 2 hod. Cestu si môžete asi o polovicu skrátiť, pokiaľ začnete túru v obci Zbyňov.

Trasa zo Súľova cez Sedlo Patúch a Žibrid trvá do 2:30 hod. Sledujte najprv žltú značku a potom trasu náučného chodníka. Chodník je dobre značený smerovými šípkami.

Zbyňovský budzogáň

Náučný chodník Stratený budzogáň

Prednedávnom z Rajeckých Teplíc vybudovali náučný chodník Stratený budzogáň so 6 stanovištami. Na každom stanovišti sa dozviete viac o prostredí, ktorým práve prechádzate. Tu začína náučný chodník v Rajeckých Tepliciach.

Parkovanie a verejná doprava

V Rajeckých Tepliciach záchytné parkovisko pri Penzióne Mlynárka, pred parkom, na ulici Osloboditeľov. V Zbyňove parkovisko pred Jednotou, na Obchodnej ulici.

Rajecké Teplice, aj Zbyňov majú železničnú zastávku. Vlaky premávajú zo Žiliny a Rajca. Autobusová stanica v Rajeckých Tepliciach a v Zbyňove na rázcestí.

Kam v okolí?

Odporúčame Hojdačku nad mestom Rajecké Teplice v lokalite Skalky. V okolí navštívte vrch Žibrid, Lietavský hrad, alebo Rozhľadňu Dubová nad Rajcom. Pozrite sa kam na výlet v Súľovských skalách.

Podcast Zbyňovský budzogáň

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Rajecké Teplice – Zbyňovský budzogáň.

Zdroj: Obec Zbyňov


Dĺžka:
7 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
445 m
Klesanie:
140 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Zbyňov, Rajecké Teplice
Turistická značka žltá
Trasa Rajecké Teplice - Zbyňovský Budzogáň
Občerstvenie

Hostinec u Martina