Slavošovský tunel

Gemer

Slavošovský tunel je dlhý 2,4 km a vysoký 6 m. Na Gemeri spája Slavošovce a Magnezitovce, medzi okresmi Revúca a Rožňava. Nikdy nebol uvedený do prevádzky. Vedeli ste, že je najdlhším cyklotunelom v Európe a tretím najdlhším na svete? Prezývajú ho aj Tunel pod Homôľkou.

Slavošovský tunel
Slavošovský tunel – foto: Shutterstock

Slavošovský tunel a zopár zaujímavostí

Začal sa stavať počas druhej svetovej vojny v roku 1941. Slávnostne prerazený bol na jar v roku 1944. Dostavanie tunela stratilo svoj význam koncom vojny a blížiacim sa SNP. Nakoniec nebol tunel nikdy používaný pre železničnú dopravu.

Našli sa aj odvážlivci, ktorí ho v minulosti využívali na skrátenie cesty do susednej obce. Prechádzka tunelom má svoje záhadné čaro a svojskú históriu. Tunel nie je osvetlený, je tu tma, vlhko, chlad a úplne ticho. Určite sa zíde čelovka, alebo baterka.

Odvážni návštevníci popisujú návštevu tunela silnému adrenalínovému zážitku. Je to skutočne neobyčajný pocit, ktorý stojí za to! Slavošovský tunel je voľne prístupný celoročne. Vstup je na vlastnú zodpovednosť.

Ako sa sem dostať?

Cez tunel vedie cyklotrasa, ktorá spája Slavošovce, Lubeník a Revúcu. Od obce Slavošovce sem prídeme po lesnej ceste. Nachádza sa tu niekoľko turistických prístreškov.

Z Revúcej prídeme po ceste cez obce Magnezitovce, Mníšany a ďalej pokračujte po modrej cyklotrase.

Presnú polohu tunela na mape nájdete tu.

Kam v okolí?

Kúsok od tunela smerom k obci Magnezitovce sa oplatí vidieť aj Koprášsky tunel a Koprášsky viadukt. Nad obcou Ochtiná sa nachádza Ochtinská aragonitová jaskyňa. V národnom parku Muránska planina navštívte Muránsky hrad, alebo Syslovisko Biela voda.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Magnezitovce – Mníšany – Koprášsky viadukt – Slavošovský tunel.


Dĺžka:
7 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
430 m
Klesanie:
430 m
Lokalita Gemer
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Marnezitovce
Trasa Magnezitovce - Mníšany - Koprášsky viadukt - Slavošovský tunel