Vedeli ste, čo všetko potrebuje správny poľovník?

Slovensko

Poľovníctvo vo všeobecnosti nemusí predstavovať len hobby. Pre niektorých znamená šport, pri ktorom sa odpútajú od myšlienok a každodenných povinností. Pre iných je to určité spojenie s prírodou, kde si ľudia spoločne vytvárajú zážitky s priateľmi. Ak patríte do akejkoľvek kategórie, je dôležité mať so sebou výstroj, ktorá zabezpečí vylepšenie Vašich základných zručností a spestrí zážitok z lovu.

Nepodceňujte poľovnícku výstroj

Ak chcete byť úspešní prakticky pri každom love, potrebujete trpezlivosť, fyzickú húževnatosť a uvedomenie si vlastných schopností a obmedzení. K úspešnosti však hlavne vedie aj schopný lovecký výstroj. Ak Vaša výbava funguje správne, udrží Vás v bezpečí a uľahčí získať cieľ, po ktorom idete. Aký je teda najlepší výstroj?

Existuje niekoľko podstatných kúskov poľovníckeho vybavenia, ktoré vo svojom arzenáli potrebujete. Najlepšie strelecké schopnosti dnešných zbraní nezávisia od hlasitosti, dĺžky dostrelu či od najštýlovejšej pušky. Posúďte Váš štýl lovu, miesto kde sa vyberiete a podľa toho vyberajte zbraň, ktorá Vám pomôže v úspešnosti.

Ako si vybrať kvalitný ďalekohľad

Puškohľady a kolimátory

V dnešnej dobe, je neodmysliteľnou súčasťou doplnkov pri love puškohľad. Bez ohľadu na to, či ste nováčik, alebo máte za sebou roky praxe, urobiť presný výstrel na diaľku nie je jednoduché. Výhoda puškohľadu je výrazné zaostrenie cieľa, čím sa zvýši presnosť počas mierenia.

Zvieratá majú vysoko vyvinuté zmysly, takže sú obozretné, keď zacítia nablízku nebezpečenstvo. Vďaka schopnostiam puškohľadu však ciel zasiahnete pohodlne z diaľky bez toho, aby ste boli spozorovaní. Puškohľady môžu zvýšiť bezpečnosť počas streľby. To platí najmä pre tých, ktorí chodia loviť v noci. S touto pomôckou viete s istotou povedať na čo mierite a dokážete spozorovať aj zvieratá s tendenciou zaútočenia.

Ďalším dôležitým faktorom, je výber dobrého kolimátora. Tento doplnok podobne ako puškohľad, pomáha pri presnom zacielení na terč, aj keď v lese nepanujú práve ideálne podmienky. Ak by Vaše výstrely boli len „od oka“, zbytočne by ste míňali muníciu a pravdepodobne aj Vašu trpezlivosť. Použitie kolimátora šetrí čas pri mierení, čo vo výsledku zabezpečí komfort a zníži obavy z neúspechu.

Čo potrebuje poľovník

Laserové nastreľovače

V súčasnosti sa vyhľadávanými stávajú laserové nastreľovače. Sú užitočným vybavením strelných zbraní. Laser svietiaci na veľké vzdialenosti pomáha Vašim očiam sústrediť sa na presný cieľ. Sebavedomo tak zasiahnete zviera aj pri pohybe, alebo pri slabom svetle. Vďaka laserovým nastreľovačom šetríte muníciou, keďže vďaka presnosti redukuje množstvo výstrelov.

Zvoľte efektívne poľovnícke oblečenie

Všetky spomenuté položky sú dôležité, no netreba zabúdať na oblečenie, ktoré zahŕňa poľovnícku výstroj. Poľovnícky odev výrazne zvyšuje úspech Vášho lovu, počas sledovania zveri. Pohodlné maskujúce oblečenie z Vás urobí efektívnejšieho lovca. Zoberte do úvahy napríklad počasie – pri zlých podmienkach býva chladný a vlhký terén náročný na poľovanie. Nielen výrazné farby, ale a pocit nepohodlia upúta pozornosť. Kvalitná pevná poľovnícka obuv, spolu s oblečením, ktoré Vás udržuje v teple a suchu zaručí úspech a ochranu pred zraneniami.

Poľovníctvo so sebou prináša zážitky, nadobudnutie nových skúseností, ale aj iný nemenej dôležitý aspekt –  kontrola a redukovanie vysokého nárastu populácie zvierat. Lovenie poskytuje priestor na rekreáciu a zlepšenie svojich schopností. Zvoľte si preto kvalitnú výstroj a oblečenie, ktoré Vám dodá sebavedomie a zvýši percento úspechu pri tejto športovej aktivite.

Lokalita: Slovensko