Veterný mlyn Holíč

Skalica Záhorie

Veterný mlyn v meste Holíč je jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku. Nachádza sa v lesíku nad Holíčom, vo výške 220 m. Verejnosti je sprístupnený počas letnej sezóny so stálou expozíciou o mlynoch na Záhorí.

Veterný mlyn v Holíči je murovaná stavba holandského typu postavená v 19. storočí. Svoju funkciu plnil do konca prvej svetovej vojny. Mlyn dlho chátral a zrekonštruovaný bol až poľovníckym združením po roku 1970. Vpredu má charakteristickú vrtuľu, tri podlažia a celá stavba mlynu je uzavretá.

Okolie má rozprávkovú atmosféru s výhľadom na mesto Skalica a je ideálne na rodinný výlet. Po ceste z mesta neprehliadnite opustený židovský cintorín a Rozhľadňu na Hrebeni.

Veterný mlyn Holíč

Veterný mlyn Holíč – otváracie hodiny

Veterný mlyn v Holíči je otvorený od mája do septembra. Vstup do mlyna je bezplatný, môžete však prispieť dobrovoľným príspevkom. Mesto Holíč na svojich stránkach zverejnilo otváracie hodiny.

Ako sa sem dostať?

Cesta k mlynu je nenáročná, vhodná aj pre deti. Priamo z centra Holíča prídeme do 30 minút po žltej značke. Prípadne alternatíva po Skalickej cyklotrase, okolo Kalvárie, ktorá prechádza cez Hurbanovu ulicu.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko Kalvária pri cintoríne. Najbližšia autobusová zastávka Holíč, Mestský úrad.

Kam v okolí?

Priamo v Holíči navštívte Holíčský zámok, po ceste Rozhľadňu na Hrebeni, Zámok Hodonín, Rotunda svätého Juraja v Skalici, Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch, alebo Vyhliadku Mikulčice.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Mesto Holíč – Veterný mlyn.


Dĺžka:
2 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
59 m
Klesanie:
5 m
Lokalita Záhorie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Holíč
Turistická značka žltá
Trasa Holíč - Veterný mlyn
Občerstvenie Holíčsky pivovar