Poľský hrebeň

Vysoké Tatry

Túra za pekného počasia ponúka nádherné výhľady na Velickú, Litvorovú dolinu a na viaceré plesá, ktoré sa tu nachádzajú. Poľský hrebeň je dôležité prechodové sedlo, napríklad na Východnú Vysokú vo Vysokých Tatrách, ale môže byť aj cieľ vášho výstupu.

Na výstupovej trase z Tatranskej Polianky sa môžete občerstviť na Sliezskom dome, pokochať sa výhľadmi na Velické pleso a Velický vodopád. Túra môže pokračovať na turisticky sprístupnený tatranský štít Východná Vysoká (2428 m n.m.). Modrá značka vedie z Poľského hrebeňa na Zbojnícku chatu.

Samotný výstup na Poľský hrebeň je stredne náročný. V stúpaní, tesne pod sedlom, sa nachádzajú exponované miesta. Záverečnú výstupovú trasu zabezpečujú reťaze, kramle a stúpacie železá, ktoré môžu byť v čase snehovej pokrývky namrznuté a nebezpečné. Na trase nad Velickým plesom prejdete popod skalný prach – Večný dážď, z ktorého stále prší.

Poľský hrebeň
Poľský hrebeň

Popis trasy z Tatranskej Polianky cez Sliezsky dom

Z Tatranskej Polianky vedie asfaltová cesta až na Sliezsky dom. Ďalej pokračuje turistický chodník okolo Velického plesa, ktorý začne postupne stúpať popri Velickom vodopáde.

Následne prejdeme popod Večný dážď a tu sa nám postupne otvára panoráma Velickej doliny s výhľadom na Sliezsky dom a Velické pleso. Prekonáme stúpanie okolo vodopádu a dostaneme sa na prvý skalný stupeň Kvetnicu. Odtiaľto doľava odbočuje neznačený chodník na Gerlachovský štít, cez Velickú próbu.

Postupne stúpame okolo Dlhého plesa a nakoniec nás čaká najnáročnejší záverečný výstup, v závere doliny cez reťaze a istiace prvky do sedla.

Poľský hrebeň
Chodník na Poľský hrebeň, okolo Velického plesa

Trasa Tatranská Polianka – Sliezsky dom – Poľský hrebeň – Východná Vysoká

Obľúbený je výstup z Tatranskej Polianky cez Sliezsky dom. Pôjdeme po trase Tatranská Polianka – Sliezsky dom – Velický vodopád – Sedlo Poľský hrebeň (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1158 m) – zelená značka

Prídeme sem tiež po chodníku od Zbojníckej chaty po modrej značke, cez sedlo Prielom, asi za 1:30 hod. Pripomíname, že turistický chodník na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú je uzatvorený od 1.11. do 14.6. počas zimnej uzávery Vysokých Tatier.

Poľský hrebeň
Reťaze pod sedlom

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko je v Tatranskej Polianke nad kostolom, alebo na ceste do Velickej doliny, pred závorou. Počas priaznivých poveternostných podmienok je možné parkovať priamo pred hotelom. Železničná zastávka Tatranskej električky v Tatranskej Polianke a autobusová zastávka Vysoké Tatry, Tatranská Polianka.

Kam v okolí?

Zo sedla pokračuje turistický chodník na Východnú Vysokú. Turisti zo Sliezskeho domu podnikajú výstup s vodcom na najvyšší vrchol Slovenska – Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Turistické chodníky od Sliezskeho domu pokračujú po tatranskej magistrále okolo Batizovského plesa, cez Sedlo pod Ostrvou na Popradské pleso a cez Hrebienok na Skalnaté pleso.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranská Polianka – Sliezsky dom – Velický vodopád – Sedlo Poľský hrebeň a späť

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:16 km Čas:7 hod Stúpanie:1158 m Klesanie:1158 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Tatranská Polianka, Sliezsky dom
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Tatranská Polianka - Sliezsky dom - Velický vodopád - Sedlo Poľský hrebeň a späť Občerstvenie: Horský hotel Sliezsky Dom