Stratenský kaňon

Slovenský raj

Bezbariérový náučný chodník cez Stratenský kaňon sa nachádza približne 1 km od obce Stratená v Národnom parku Slovenský raj. Celá trasa chodníka je nenáročná po spevnenej asfaltovej ceste. Prechádza prekrásnou tiesňavou horného toku riečky Hnilec, medzi Dobšinskou Ľadovou jaskyňou a obcou Stratená.

Stratenský kaňon

Náučný chodník cez Stratenský kaňon

Náučný chodník Stratenská tiesňava má celkovo 8 zastávok (náučných panelov) s minimálnym prevýšením, len okolo 11 metrov. Je súčasťou značenej turistickej a cyklistickej trasy.

Vhodný je pre turistov, cyklistov, ale aj pre hendikepovaných ľudí. Trasa chodníka vás prevedie kaňonom, v ktorom môžete pozorovať jaskyne, skalné dutiny, malé vodopády a krásu okolitej prírody.

Dozviete sa tu veľa zaujímavých informácií o miestnej flóre a faune, jaskyniach, ochrane prírody a histórii. Dĺžka celého kaňona je 1,1 km, prejdete ho približne za 25 minút.

Upozorňujeme, že Stratenský kaňon je prírodná rezervácia a pohyb je možný iba po vyznačenom turistickom chodníku. Niektoré okraje cesty sú nespevnené a na mostoch chýba zábradlie. Dbajte na bezpečnosť seba a všetkých návštevníkov.

Stratenský kaňon

Ako sa sem dostať?

Vchod do Stratenského kaňona je slabo označený. V smere od Stratenej sa nachádza pred tunelom záchytné parkovisko. Vstup do kaňona je hneď oproti parkovisku, prehradený betonovým panelom. Naviguje vás červená turistická značka.

Parkovanie a verejná doprava

Najlepší prístup na náučný chodník je zo záchytného parkoviska, ktoré sa nachádza pred cestným tunelom, hneď pri hlavnej ceste. Z tohto miesta je ideálny prístup.

Najbližšia autobusová zastávka autobusu a železničná stanica je v obci Stratená. Vzdialené sú od Stratenského kaňona približne 1 km.

Kam v okolí?

V blízkosti prejdite Stratenskú tiesňavu, Zejmarskú roklinu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Palcmanskú Mašu a zátoku Stratenská píla. Zo Stratenského kaňona vedie žltá turistická značka na Havraniu skalu. Kam na výlet v Slovenskom raji? Vyberte si z množstva turistických chodníkov.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme sme ich na trase Stratenský kaňon, parkovisko – Náučný chodník Stratenský kaňon a späť.

Zdroj: Náučný chodník Stratenský kaňon


Dĺžka:
2 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
11 m
Klesanie:
11 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Stratená
Turistická značka červená
Trasa Náučný chodník Stratenský kaňon, tam aj späť.
Občerstvenie Hostinec Stará krčma