Stratenská tiesňava

Slovenský raj

Nenápadná Stratenská tiesňava sa ukrýva nad obcou Stratená. Nachádzajú sa v nej divoké tiesňavy aj neprístupná Stratenská jaskyňa. Zo všetkých roklín Slovenského raja je takmer zabudnutá a turistami neobjavená. Pozor, nemýľte si ju so Stratenským kaňonon.

Roklina ponúka alternatívnu turistickú trasu k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Chodník prekonáva tiesňavu niekoľkými drevenými rebríkmi a oceľovými mostíkmi a na niektorých miestach prechádza cez krásny zarastený kaňon.

Vo väčšine roklín v Slovenskom raji odporúčame kvalitnú nepremokavú obuv a pri prechode exponovanými úsekmi dbajte na zvýšenú opatrnosť. Roklinou preteká potok Tiesniva.

Nad turistickým chodníkom sa nachádza verejnosti neprístupná Stratenská jaskyňa, ktorá má celkovú dĺžku až 22 km a ukrýva Rozprávkový dóm. Na trase sa nachádza aj prístupná Zelená jaskyňa, s celkovou dĺžkou 31 m. Vytvoril ju starý ponor potoka Tiesniva.

Turistický chodník (modrá značka) vás privedie aj k verejnosti sprístupnenej Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Stratenská tiesňava
Stratenská tiesňava – foto: Turisticky

Ako sa sem dostať? Stratenská tiesňava z obce Stratená

Vstup do tiesňavy začína v obci Stratená. Prejdite cez rieku Hnilec, popod kamenný železničný most a pokračujte po modrej značke do rokliny.

Chodník po Dobšinskú ľadovú jaskyňu má dĺžku približne 5 km, rátajte s časom do 2 hod., prevýšenie je 328 m. TRASA: Stratená – Stratenská tiesňava – Pod Hanesovou – Zelená jaskyňa – Dobšinská ľadová jaskyňa – modrá značka

Okružná trasa zo Stratenej, cez Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Stratenský kaňon

Odporúčame prejsť celý okruh cez najkrajšie miesta v okolí. Navrhujeme trasu Stratená – Stratenská tiesňava – Pod Hanesovou – Zelená jaskyňa – Dobšinská ľadová jaskyňaStratenský kaňon – Stratená (celkový čas približne 3:30 hod.)

Stratenská tiesňava
Stratenská tiesňava – foto: Turisticky

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Stratená pred žel. stanicou. Najbližšia autobusová a železničná zastávka sa nachádza priamo v obci Stratená.

Kam v okolí?

Navštívte bezbariérový Stratenský kaňon, Palcmanskú Mašu, alebo Zejmarskú roklinu. Naplánujte si turistiku na Havraniu skalu z obce Stratená

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Stratená – Stratenská tiesňava – Pod Hanesovou – Zelená jaskyňa – Dobšinská ľadová jaskyňa a späť.


Dĺžka:
5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
385 m
Klesanie:
210 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť stredná
Prístupový bod Stratená
Turistická značka modrá
Trasa Stratená - Stratenská tiesňava - Pod Hanesovou - Zelená jaskyňa - Dobšinská ľadová jaskyňa a späť