Palcmanská Maša

Slovenský raj

Pokiaľ hľadáte v Slovenskom raji miesto, kde si zaručene oddýchnete, tak Palcmanská Maša rozhodne nesklame. Toto zabudnuté a pre mnohých výletníkov neobjavené zákutie má svoje čaro. Palcmanská Maša je nádherná v každom ročnom období.

Úžasné a romantické prostredie národného parku, ponúka v lete návštevníkom možnosť kúpania, člnkovania a rybolovu. V zime sú v okolí veľmi obľúbené bežkárske a zjazdové trate. Celoročná turistika do Zejmarskej rokliny, Stratenskej píly a okolia vás istotne nadchne.

Zaujímavosti o Palcmanskej maši

Palcmanská Maša je najväčšia vodná nádrž v Slovenskom raji, pokrýva plochu až 85 ha a zároveň je to najchladnejšia priehrada na Slovensku. Priemerná ročná teplota vzduchu v obci Dedinky je 4,7 °C. Hĺbka priehrady je maximálne do 23 metrov. Priehrada bola vybudovaná v rokoch 1948 až 1954 za účelom výroby elektrickej energie. Dnes má vodná nádrž, okrem výroby energie, stále väčší rekreačný a environmentálny význam.

Jedinečné podmienky vodnej priehrady Palcmanská Maša, ktorá je zásobovaná čistou vodou z horských potôčikov Slovenského raja a potoka Hnilec, vytvorili skvelé podmienky na umelý chov pstruha dúhového a sivoňa amerického.

Palcmanská maša
Palcmanská maša – foto: Shutterstock

Kúpanie, teplota vody a člnkovanie

Počas letných mesiacov sa tu samozrejme môžeme okúpať. Ideálny prístup k vode je z obce Dedinky. Teplota vody je v lete približne 20 °C.

Počas letnej sezóny sú na Palcmanskej maši veľmi atraktívne loďky, vodné bicykle, či Paddleboardy. Požičovňa sa nachádza neďaleko Koliby Zuzana pri priehrade. Na svoje si prídu aj rybári.

Palcmanská maša a turistika

V okolí Palcmanskej Maše sa nachádza veľa atraktívnych miest. Za pozornosť stojí prechádza okolo priehrady, ktorú zvládnu aj deti.

Priamo v obci Dedinky sa vydajte po červenej značke smerom na Stratenskú pílu. Po ceste si vychutnáte vyhliadku na priehradu a zídete do prekrásnej zátoky Stratenská píla. Celá trasa je dlhá 4 km a trvá približne 2:30 (tam, aj späť).

Dlhšia varianta je okružná trasa okolo priehrady. Začíname v obci Dedinky a budeme pokračovať cez Stratenskú pílu. Pôjdeme po trase Dedinky – Stratenská píla – Stratená – Pod Čižmou – Dobšinská Maša – Dedinky, vlak – Dedinky (celkový čas do 4 hod., dĺžka 10 km, prevýšenie 110 m) – najprv červená, potom modrá a zelená značka.

Odporúčame tiež trasu cez Náučný chodník Slovenský raj – Juh. Prevedie vás cez Zejmarskú roklinu, Geravy, Malé Zajfy a Stratenskú pílu. Trasa náučného chodníka začína v Dedinkách priamo TU.

Palcmanská maša
Palcmanská maša

Parkovanie a verejná doprava

V Dedinkách sa nachádzajú dve záchytné parkoviská, jedno pred Hotelom Priehrada. Druhé nájdete v centre obce Dedinky, priamo pod kostolom. Autobusom zo Spišskej Novej Vsi, alebo Popradu. Autobusová zastávka v obci Dedinky, alebo Dobšinská Maša,kopec. Zastávka Horehronskej železnice – Dedinky. V letnej sezóne sem premáva Horehronský expres.

Kam v okolí?

V Dedinkách môžete preskúmať aj jedinú sprístupnenú tiesňavu južnej strany Slovenského raja – Zejmarskú roklinu. V obci Stratená odporúčame navštíviť náučný chodník Stratenský kaňon, ktorý je v celej svojej dĺžke bezbariérový. Taktiež je tu neznáma a nepoznaná Stratenská tiesňava, cez ktorú vedie turistický chodník. Tu sa nachádza niekoľko mostíkov a rebríkov. Asi 10 km od priehrady Palcmanská Maša stojí za návštevu Dobšinská ľadová jaskyňa.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Dedinky, hotel – Zejmarská roklina – Geravy – Malý Zajf – Veľké a Malé Zajfy – Stratenská píla – Dedinky.

foto: Govisity, Shutterstock

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:11 km Čas:4 hod Stúpanie:628 m Klesanie:628 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Dedinky
Trasa: Dedinky, hotel - Zejmarská roklina - Geravy - Malý Zajf - Veľké a Malé Zajfy - Stratenská píla - Dedinky Občerstvenie:

Reštaurácia Pastierňa