Palcmanská Maša

Slovenský raj

Pokiaľ hľadáte v Slovenskom raji miesto, kde si zaručene oddýchnete, tak Palcmanská Maša určite nesklame. Toto zabudnuté a pre mnohých výletníkov neobjavené miesto má svoje čaro. Palcmanská Maša je nádherná.

Úžasné, romantické prostredie národného parku, ponúka v lete návštevníkom možnosť kúpania, člnkovania a rybolovu. V zime sú tu veľmi obľúbené bežkárske a zjazdové trate.

Zaujímavosť?

Palcmanská Maša je najväčšia vodná nádrž v Slovenskom raji, pokrýva plochu až 85 ha a zároveň je to najchladnejšia priehrada na Slovensku. Priemerná ročná teplota vzduchu v obci Dedinky je 4,7 °C.

Hĺbka:

Maximálne do 23 metrov.

História:

Priehrada bola vybudovaná v rokoch 1948 až 1954 za účelom výroby elektrickej energie. Dnes má vodná nádrž, okrem výroby energie, stále väčší rekreačný a environmentálny význam.

Kúpanie:

Počas letných mesiacov sa tu samozrejme môžeme okúpať. Ideálny prístup k vode je z obce Dedinky.

Člnkovanie:

Počas letnej sezóny sú tu veľmi atraktívne loďky, vodné bicykle, či Paddleboardy. Požičovňa sa nachádza neďaleko Koliby Zuzana pri priehrade. Na svoje si prídu aj rybári.

Chov rýb (rybolov):

Jedinečné podmienky vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá je zásobovaná čistou vodou z horských potôčikov Slovenského raja a potoka Hnilec, vytvorili skvelé podmienky na umelý chov pstruha dúhového a sivoňa amerického.

Palcmanská Maša turistika:

V okolí Palcmanskej Maše sa nachádza veľa atraktívnych miest. Za pozornosť stojí prechádza okolo priehrady, ktorú zvládnu aj deti.

Priamo v obci Dedinky sa vydajte po červenej značke smerom na Stratenskú pílu.

Po ceste si vychutnáte vyhliadku na priehradu a zídete do prekrásnej zátoky Stratenská píla. Celá trasa je dlhá 4 km a trvá približne 2:30 (tam, aj späť).

Dlhšia varianta je okružná trasa okolo priehrady. Začíname v obci Dedinky a budeme pokračovať cez Stratenskú pílu. Pôjdeme po trase Dedinky – Stratenská píla – Stratená – Pod Čižmou – Dobšinská Maša – Dedinky, vlak – Dedinky (celkový čas do 4 hod., dĺžka 10 km, prevýšenie 110 m) – najprv červená, potom modrá a zelená značka.

Kam v okolí?

V Dedinkách môžete preskúmať aj jedinú sprístupnenú tiesňavu južnej strany Slovenského raja – Zejmarskú roklinu.

V obci Stratená odporúčame navštíviť náučný chodník Stratenský kaňon, ktorý je v celej svojej dĺžke bezbariérový. Taktiež je tu neznáma a nepoznaná Stratenská tiesňava, cez ktorú vedie turistický chodník. Tu sa nachádza niekoľko mostíkov a rebríkov.

Asi 10 km od priehrady Palcmanská Maša stojí za návštevu Dobšinská ľadová jaskyňa.

Parkovanie:

V Dedinkách sa nachádzajú dve záchytné parkoviská, jedno pred Hotelom Priehrada Dedinky a druhé nájdete v centre obce pod kostolom.

Verejná doprava:

Autobusom zo Spišskej Novej Vsi, alebo Popradu, vystúpite v obci Dedinky, alebo na zastávke Dobšinská Maša,kopec. Zastávka Horehronskej železnice – Dedinky.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Dedinky – Stratenská píla – Stratená – Pod Čižmou – Dobšinská Maša – Dedinky, vlak – Dedinky.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:10 km Čas:4 hod Stúpanie:110 m Klesanie:110 m Lokalita:Slovenský raj Náročnosť:ľahká Prístupový
bod:
Dedinky
Občerstvenie:

Reštaurácia Pastierňa

Slanický ostrov

Kam na výlet na Orave?

Orava


Hrad Červený kameň

Hrad Červený Kameň

Malé Karpaty
1 km2 hodľahká náročnosť


Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Kúpele Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy