Palcmanská Maša

Slovenský raj

Pokiaľ hľadáte v Slovenskom raji miesto, kde si zaručene oddýchnete, tak Palcmanská Maša rozhodne nesklame. Toto zabudnuté a pre mnohých výletníkov neobjavené zákutie má svoje čaro. Palcmanská Maša je nádherná v každom ročnom období.

Úžasné a romantické prostredie národného parku, ponúka v lete návštevníkom možnosť kúpania, člnkovania a rybolovu. V zime sú v okolí veľmi obľúbené bežkárske a zjazdové trate. Celoročná turistika do Zejmarskej rokliny, Stratenskej píly a okolia vás istotne nadchne.

Palcmanská maša
Palcmanská maša – foto: Shutterstock

Zaujímavosti o Palcmanskej maši

Palcmanská Maša je najväčšia vodná nádrž v Slovenskom raji, pokrýva plochu až 85 ha a zároveň je to najchladnejšia priehrada na Slovensku. Priemerná ročná teplota vzduchu v obci Dedinky je 4,7 °C. Hĺbka priehrady je maximálne do 23 metrov. Priehrada bola vybudovaná v rokoch 1948 až 1954 za účelom výroby elektrickej energie. Dnes má vodná nádrž, okrem výroby energie, stále väčší rekreačný a environmentálny význam.

Jedinečné podmienky vodnej priehrady Palcmanská Maša, ktorá je zásobovaná čistou vodou z horských potôčikov Slovenského raja a potoka Hnilec, vytvorili skvelé podmienky na umelý chov pstruha dúhového a sivoňa amerického.

Kúpanie, teplota vody a člnkovanie

Počas letných mesiacov sa tu samozrejme môžeme okúpať. Ideálny prístup k vode je z obce Dedinky. Teplota vody je v lete približne 20 °C.

Počas letnej sezóny sú na Palcmanskej maši veľmi atraktívne loďky, vodné bicykle, či Paddleboardy. Požičovňa sa nachádza neďaleko Koliby Zuzana pri priehrade. Na svoje si prídu aj rybári.

Palcmanská maša
Palcmanská maša

Palcmanská maša a turistika

V okolí Palcmanskej Maše sa nachádza veľa atraktívnych miest. Za pozornosť stojí prechádza okolo priehrady, ktorú zvládnu aj deti.

Priamo v obci Dedinky sa vydajte po červenej značke smerom na Stratenskú pílu. Po ceste si vychutnáte vyhliadku na priehradu a zídete do prekrásnej zátoky Stratenská píla. Celá trasa je dlhá 4 km a trvá približne 2:30 (tam, aj späť).

Okružná trasa okolo priehrady

Dlhšia varianta je okružná trasa okolo priehrady. Začíname v obci Dedinky a budeme pokračovať cez Stratenskú pílu. Pôjdeme po trase Dedinky – Stratenská píla – Stratená – Pod Čižmou – Dobšinská Maša – Dedinky, vlak – Dedinky (celkový čas do 4 hod., dĺžka 10 km, prevýšenie 110 m) – najprv červená, potom modrá a zelená značka.

Odporúčame tiež trasu cez Náučný chodník Slovenský raj – Juh. Prevedie vás cez Zejmarskú roklinu, Geravy, Malé Zajfy a Stratenskú pílu. Trasa náučného chodníka začína v Dedinkách priamo TU.

Parkovanie a verejná doprava

V Dedinkách sa nachádzajú dve záchytné parkoviská, jedno pred Hotelom Priehrada. Druhé nájdete v centre obce Dedinky, priamo pod kostolom. Autobusom zo Spišskej Novej Vsi, alebo Popradu. Autobusová zastávka v obci Dedinky, alebo Dobšinská Maša,kopec. Zastávka Horehronskej železnice – Dedinky.

Horehronský expres
zdroj: Horehronský expres

Cestuj vlakom a vyskúšaj Horehronský expres

V letnej sezóne sem premáva Horehronský expres. Spoznajte ďalšie miesta na Slovensku a cestujte vlakom.

Kam v okolí?

V Dedinkách môžete preskúmať aj jedinú sprístupnenú tiesňavu južnej strany Slovenského raja – Zejmarskú roklinu. V obci Stratená odporúčame navštíviť náučný chodník Stratenský kaňon, ktorý je v celej svojej dĺžke bezbariérový. Taktiež je tu neznáma a nepoznaná Stratenská tiesňava, cez ktorú vedie turistický chodník. Tu sa nachádza niekoľko mostíkov a rebríkov. Asi 10 km od priehrady Palcmanská Maša stojí za návštevu Dobšinská ľadová jaskyňa.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Dedinky, hotel – Zejmarská roklina – Geravy – Malý Zajf – Veľké a Malé Zajfy – Stratenská píla – Dedinky.

foto: Govisity, Shutterstock


Dĺžka:
11 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
628 m
Klesanie:
628 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Dedinky
Trasa Dedinky, hotel - Zejmarská roklina - Geravy - Malý Zajf - Veľké a Malé Zajfy - Stratenská píla - Dedinky
Občerstvenie

Reštaurácia Pastierňa

Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom