Zejmarská roklina

Slovenský raj

Zejmarská roklina je jediná sprístupnená úžina z južnej strany Slovenského raja a patrí medzi najkratšie v tomto národnom parku.

Nachádza sa neďaleko priehrady Palcmanská Maša, nad obcou Dedinky, v prekrásnom tichom prostredí. Vstup do rokliny je spoplatnený.

Prechod tiesňavou je jednosmerný zdola nahor v smere proti toku potoka. Turistický chodník je na exponovaných miestach zabezpečený oceľovými rebríkmi, stúpačkami a reťazami.

V prípade nepriaznivého počasia a v jarných mesiacoch môže byť zvýšená hladina potoka. Odporúčame použiť nepremokavú obuv.

Lokalita Zejmarskej rokliny sa nachádza v najvyššom 5. stupni ochrany, pohyb je možný len po značkovanom chodníku.

Medzi najkrajšie miesta patria Nálepkove vodopády, ktoré sa nachádzajú približne v polovici úžiny.

Ako sa sem dostať?

Najrýchlejší prístup je z obce Dedinky. Parkovisko a autobusová zastávka sa nachádza pri priehrade Palcmanská Maša.

Odtiaľto sa vydajte po červenej značke až k ústiu Zejmarskej rokliny. Ďalej pokračujte po modrej značke cez roklinu na Geravy, kde sa nachádza hotel a občerstvenie.

Okružnou trasou sa vrátite po zelenej značke do Dediniek, na miesto, odkiaľ ste vychádzali. Navrhnutá trasa trvá približne 3 hodiny.

Kde parkovať?

V Dedinkách sa nachádzajú dve záchytné parkoviská, jedno pred Hotelom Priehrada Dedinky a druhé nájdete v centre obce pod kostolom.

Verejná doprava:

Autobusom zo Spišskej Novej Vsi, alebo Popradu, vystúpite v obci Dedinky, alebo na zastávke Dobšinská Maša,kopec. Zastávka Horehronskej železnice – Dedinky.

Kam v okolí?

Pokiaľ vám po návrate z túry zostane trochu času, odporúčame požičať loďku, alebo vodný bicykel na Palcmanskej Maši. Požičovňa sa nachádza neďaleko parkoviska.

V Slovenskom raji navštívte tiež Tomášovský výhľad, Kláštorskú roklinu, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Roklinu Piecky, Veľký Sokol, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Dedinky, hotel – Zejmarská roklina, ústie – Geravy – Dedinky.

foto: Ivan Dovala

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:346 m Klesanie:346 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Dedinky
Turistická
značka:
červená, modrá, zelená
Trasa: Dedinky, hotel - Zejmarská roklina, ústie - Geravy - Dedinky Občerstvenie: Horský hotel Geravy